چگونه کلمه کلیدی مناسب برای سئو انتخاب کنیم؟


این روزها رقابت سختی در فضای مجازی بین سایت‌های مختلف وجود دارد و هر کسب و کاری که تمایل به پیشرفت داشته باشداز همین رو اینکه چگونه کلمه کلیدی مناسب برای سئو انتخاب کنیم مسئله بسیار مهمی به شمار می آید و باید به صورت حرفه‌ای سئو سایت را دنبال کنید. بدون شک پیدا کردن کلمات کلیدی سایت یکی از مهم‌ترین کارها در پیشبرد سئو و بهینه سازی سایت است. به همین دلیل اکثر مدیران اهمیت زیادی به این مسئله می‌دهند و آن را پیش نیاز تمام فعالیت‌های دیگر در بازاریابی محتوایی می‌دانند. جذابیت کلمات کلیدی سبب جذب بیشتر مخاطب و در نتیجه دیده شدن در نتایج جستجوی گوگل می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم شما را روش‌های یافتن کلمه کلیدی مناسب برای سئو بیشتر آشنا کنیم.

راه‌های پیدا کردن کلمات کلیدی
راه‌های پیدا کردن کلمات کلیدی

راه‌های پیدا کردن کلمات کلیدی

حتما می‌دانید که با سئو شدن سایت، امکان پیشی گرفتن از رقبا و قرار گرفتن در رتبه‌های برتر گوگل بسیار زیاد می‌شود. اگر می‌خواهید کسب و کارتان رونق بگیرد، باید بهینه‌سازی حرفه‌ای سایت خودتان را از سر بگیرید و مشهور شدن را به زمان بسپارید. در فرآیند سئو یکی از مقدمات اولیه، یافتن کلمات کلیدی است که بسیار حائز اهمیت است. گوگل هر روز پیشرفته‌تر از قبل می‌شود و امتیازات مختلفی به سایت‌ها می‌دهد، اما هنوز رمز و راز کلمه کلیدی مناسب برای همه عیان است. در ادامه به بررسی راه‌های مختلف پیدا کردن کلمات کلیدی می‌پردازیم.

استفاده از پیشنهادات گوگل

بهترین منبع برای اینکه بدانید مخاطبان شما به دنبال کدام واژه‌ها هستند، خود گوگل است. با جستجوی کلمه اصلی خودتان در گوگل، پیشنهاداتی برای شما در پایین صفحه آورده می‌شود که نشان از اهمیت کلمات می‌باشد. گوگل با این پیشنهادات سعی دارد، شما را به سمت بیشترین کلمات جستجو شده و به معنای دیگر مفیدترین کلمات هدایت کند. بنابراین شما برای بهینه‌سازی سایت خود می‌توانید از کلمات پیشنهادی گوگل در مقالات و مطالب خود استفاده کنید تا سریع‌تر پیشرفت کنید.

طوفان ذهنی

یکی از بهترین روش‌ها برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب استفاده از هم اندیشی یا همان طوفان ذهنی است. همکاران خود را در جلسه‌ای دور هم جمع کنید و از همه بخواهید تا خودشان را به جای مخاطب قرار دهند. به این معنا که اگر شما خودتان خریدار و یا تقاضادهنده خدمات بودید از چه واژه‌هایی استفاده می‌کردید. با جمع‌آوری این اطلاعات بدون شک شما می‌توانید دایره انبوهی از کلمات ارزشمند را جمع آوری کنید. البته می‌توانید واژه‌های پیشنهادی را بررسی کنید و پس از غربال کردن در مطالب سایت استفاده نمایید.

بررسی سایت رقیب

در هر کسب و کاری که باشید، رقبایی دارید که باید حواستان به آنها باشد و از ترفندهای مختلف برای پیشی گرفتن از آنها استفاده کنید. تحلیل و آنالیز سایت‌ کسب و کارهای برتر، یکی از کارهای بسیار مهم است که از هر نظر باید بررسی شود. کلمات کلیدی ارزشمند را می‌توانید از این سایت‌ها پیدا کنید و در سایت خود استفاده کنید. خلاقیت نیز امری است که هر فرد می‌تواند از خود نشان دهد و کارهای جدیدی را خلق کند. جذابیت محتوا به عوامل بسیاری بستگی دارد و باید به همه پارامترها توجه داشت.

ویکی پدیا یک مرجع ارزشمند

حتما در بسیاری از سرچ‌های خود در نتایج گوگل، با ویکی پدیا مواجه شده‌اید. بزرگترین دانشنامه آزاد که برای تمام افرادی که در اینترنت فعال هستند، بدون شک می‌تواند گزینه مناسبی برای یادگیری باشد. تیترها، تگ‌ها و توضیحات هر مقاله از این سایت می‌تواند در انتخاب صحیح کلمات و عبارات کلیدی کمک بزرگی باشد. این سایت به دلیل وجود زنجیره‌های جستجوی متصل به هم گزینه خوبی برای ایده گرفتن است. مطمئن باشید زمانی که در تحلیل این سایت می‌گذارید هدر نرفته و نتایج فوق العاده‌ای خواهید گرفت.

آمارگیرها و آنالیزورها

بسیاری از مدیران سایت در تعیین استراتژی سئو سایت از آمارگیرها استفاده می‌کنند. شما به چه اندازه از این ابزارها بهره برده‌اید و در اهداف بلند مدت خود روی آنها حساب باز کرده‌اید. اگر با آمارگیرهایی مانند گوگل آنالیتیکس کار کرده باشید، می‌دانید که داده‌های ارزشمندی مانند نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری، کنال‌های ورودی، تحلیل رفتار مشتریان و … را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بسیاری از افراد معتقدند که این آمارگیرها تمام آن چیزی را که اتفاق افتاده را بیان نمی‌کنند و به احتمال زیاد حق با آنها باشد، اما نکته مهم این است که آیا این اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌دهند، هر چند ناقص و با تاخیر، ارزشمند هستند یا بی ارزشند. بدون شک شما با دستیابی به کلمات کلیدی اصلی که بازدیدکنندگان توسط آنها به سایت ارجاع یافته‌اند، می‌توانید مانور خوبی روی آن کلمات داشته باشید. افراد زیادی با مانور روی این کلمات توانسته‌اند ترافیک بیشتری بر روی سایت خود بگیرند.

بهره‌مندی از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی

یافتن واژه‌های کلیدی ارزشمند در دنیای مجازی، نیاز به تحقیق پیوسته و مستمر دارد. همواره کلمات جدیدی توسط مخاطبان در گوگل سرچ می‌شوند که کاربران با این عبارات به دنبال یک معنای قدیمی هستند. برای اطلاع از این تغییر در نحوه جستجو باید هوشمند بود و از ابزارهای مختلفی استفاده کرد. پاسخ به سوالاتی نظیر اینکه بیشترین کلمات جستجو شده در حوزه کسب و کار شما کدام‌ها هستند، با استفاده از ابزارهای جستجو ممکن است. در ادامه به چند ابزار مهم اشاره می‌کنیم تا شما بتوانید در توسعه سایت خود از آنها استفاده کنید.

گوگل ترندز (Google Trends)

هر ابزاری برای کار خاصی استفاده می‌شود که باید در جای مناسب و به موقع از آنها استفاده کرد. از سایت گوگل ترندز میزان ترافیک کلمات یافت شده را بررسی کنید. شما یک کلمه را در این موتور وارد می‌کنید و نموداری به شما می‌دهد که نشان می دهد این کلمه در طول مدت مشخص به چه اندازه سرچ شده است. به عنوان مثال مشخص می‌کند که چند کاربر این عبارت را در مدت یک ماه سرچ کرده است. همچنین اطلاعات جامعی از نظر جغرافیای جستجو به شما ارائه می‌دهد. به این معنا که چند سرچ از کدام منطقه دنیا انجام شده است.

وب سایت‌های KWfinder و Serpstat

شاید پرکاربردترین ابزارها در فرآیند کیورد ریسرچ این دو وبسایت باشد. میزان رقابت عبارت‌های کلیدی و پربازدیدترین لینک‌ها توسط ایت دو سایت معروف در اختیار شما قرار داده می‌شود. با کمک گرفتن از این وبسایت‌ها می‌توانید رقبای خود را بشناسید. البته باید دقیق‌تر بگوییم که شما تعداد رقبا و میزان عملکرد آنها را شناسایی خواهید کرد. با کمک این وب سایت‌ها شما لینک‌های برتر سایت‌های رقیبان خود را به دست می‌آورید و به این طریق می‌توانید از عبارات به دست آمده در بهبود سئو سایت خود استفاده کنید.

گوگل کیورد پلنر

یکی دیگر از ابزارهای رایگان و آنلاین برای تحقیق عبارات کلیدی استفاده از Google Keyword Planner می‌باشد. میزان جستجوی کلید واژه‌ها، تفکیک زمان و مکان جستجو، تاریخچه حجم جستجو و … از جمله کاربردهای این سایت است. حتما کار با این ابزار مهم را یاد بگیرید.

ابزارهای جستچوی کلمات کلیدی زیادی وجود دارد که ما به چند مورد اشاره کردیم. از دیگر ابزارها می‌توان به سمراش، Ahrefs Keyword Explorer، Moz Keyword Explorer، Keywordtools.com و … اشاره کرد. شما برای بهینه سازی سئو سایت خود باید از خلاقیت خود استفاده کنید و از ابزارهای مختلف در پیدا کردن کلمات کلیدی بهره مند شوید.

استفاده از پیشنهادات در سرچ گوگل

یکی از بهترین مسیرها برای انتخاب کلمه کلیدی استفاده از سرچ گوگل است. شما زمانی که شروع به تایپ کردن یک کلمه یا عبارت در سرچ گوگل میکنید، گوگل به شما پیشنهاداتی میدهد که نشان دهنده پر سرچ بودن این کلمات است. میتوانید از این کلمات ایده بگیرید و برای سئو سایت خود از آنها استفاده کنید.

جمع بندی

امروزه بسیاری از کسب و کارها در فضای مجازی فعالیت دارند و تلاش دارند تا روز به روز سایتشان در جستجوهای مختلف در نتایج برتر گوگل نمایش داده شود. این نتیجه نیاز به زمان دارد و باید ساعت‌ها در هر روز تلاش کرد تا گوگل سایت شما را فعال بشناسد. یکی از مهم‌ترین کارها در بهینه سازی سئوی سایت استفاده از کلمات کلیدی ارزشمند است که آنها را باید از راه‌های مختلف شناسایی کرد. در این مطلب با برخی از روش‌های کاربردی آشنا شدید. شما نیز می‌توانید راه‌های تجربی دیگری نیز بیابید تا عبارات مد نظر مشتریان را به دست بیاورید و در مقالات خود به کار برید.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!