تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت و اول شدن در گوگل


سئوی و بهینه سازی سایت فرایندی است با تحلیل و بررسی کلمات کلیدی و آنالیز رقبا همراه است. تمام صاحبان سایتی که رتبه گوگل و محبوبیت سایت برایشان اهمیت دارد باید توجه بسیاری به سئوی سایت خود داشته باشند و آن را به دست افراد ماهر و متخصص در این زمینه بسپارند یا شخصا آموزش آن را فرا بگیرند. سئو را می‌توان مهم‌ترین معیار موفقیت یک سایت خواند چرا که با رعایت آن توسط مخاطبان حوزه خود دیده می‌شوید. در این مطلب قصد داریم به سئو و تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت بپردازیم.

سئو سایت چیست؟| تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

سئو یا SEO مخفف search experience optimization و به معنای بهینه سازی برای موتور‌های جستجو است. در اصل سئو به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که باید در طراحی سایت، کد نویسی، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوا و لینک سازی خارجی در سایت رعایت شود تا سایت در جایگاه بهتری در نتایج جستجو گوگل قرار بگیرد و به عبارتی بازدید کننده بیشتری را به خود جذب کند. عوامل متعددی بر سئوی سایت تاثیرگذار است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به متن و محتوا، لینک‌های ورودی سایت‌های دیگر، ساختار و کد نویسی سایت اشاره کرد.

چه سایت فروشگاهی داشته باشید چه آموزشی و یا سایر موضوعات، سئوی سایت در پیشرفت شما نقش اساسی دارد؛ به عنوان مثال اگر سئو در سایت فروشگاهی شما رعایت شود، توسط کاربرانی که به محصول شما نیاز دارند دیده می‌شوید و فروش شما چند برابر می‌شود. با توجه به این موضوع با سرمایه گذاری در حوزه سئو نه تنها ضرر نمی‌کنید بلکه درآمد چند برابری نصیب شما می‌شود.

یکی دیگر از راه‌های دیده شدن در جستجو، تبلیغات گوگل است اما سوالی که مطرح می‌شود این است که سئو بهتر است یا تبلیغات گوگل؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم تبلیغات گوگل موقت هستند و پس از توقف پرداخت مبلغ تبلیغ به گوگل، شما از صفحه نتایج محو می‌شوید. در سئو چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و اگر شما سرمایه گذاری بر روی سئو را متوقف کنید نیز در صفحه اول نتایج باقی می‌مانید.

مزایای سئو

با توجه به مواردی که گفته شد سئو مزایای زیادی را برای سایت شما به دنبال دارد. البته باید به مواردی همچون تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت هم توجه داشته باشید تا نتایج شگفت انگیز آن را ببینید.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایلی که ما را به سمت رعایت سئو در سایت خود هدایت می‌کند، جذب مخاطب هدف است. در واقع در صورتی که شما از تکنیک‌های سئو به صورت اصولی در سایت خود استفاده کنید، مخاطب نیازمند به محصولات و خدمات خود را به راحتی پیدا و به سمت خود جذب می‌کنید. با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه درصد زیادی از این افراد به مشتری تبدیل می‌شوند و می‌توانید درآمد‌های زیادی را از سایت خود کسب کنید.

دیگر مزیت سئو این است که شما با کمترین هزینه ممکن  سایت خود را تبلیغ می‌کنید و چند برابر مبلغی که سرمایه گذاری کردید را دریافت کنید. در اصل با داشتن یک سایت و سرمایه گذاری بر روی آن شما چند برابر یک کسب و کار سنتی درآمد خواهید داشت و روند آسان‌تری را برای کسب درآمد تجربه می‌کنید.

یکی از مزایای قابل توجه سئوی سایت افزایش اعتبار کسب و کار و سایت شماست. در اصل سایتی که در صفحه اول نتایج جستجو گوگل خصوصا سه سایت اول صفحه قرار داشته باشد، از دید کاربران اعتبار بیشتری دارد. در نتیجه در صورتی که جزو رتبه برتر‌های گوگل باشید به سایت خود اعتبار بخشیدید و این اعتبار سبب جذب مخاطبان می‌شود.

انواع سئو از لحاظ روش کار

سئو از نظر روش کاری و فعالیت به سه دسته تقسیم می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم:

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه یکی از انواع بهینه سازی است که با تکنیک‌های غیر اصولی و غیر قانونی صورت می‌گیرد و در اصل مواردی همچون تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت در آن زیاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد. در این روش برای رسیدن به رتبه برتر در جستجو، قوانین گوگل و سایر موتور‌های جستجو زیر پا گذاشته می‌شود؛ در اصل با استفاده از روش‌هایی موتور‌های جستجو را فریب می‌دهند. این روش عمدتا توسط افراد بی تجربه و تازه کار مورد استفاده قرار می‌گیرد و به سرعت نتایج خوبی کسب می‌کند اما هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد و هر لحظه ممکن است گوگل متوجه این موضوع تخلف شده و سایت شما را جریمه کند.

سئو کلاه خاکستری| تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

این روش نیز در راستای سئوی کلاه سیاه است با این تفاوت که برای موتور‌های جستجو قابل تشخیص نیست. در این روش رتبه شما بدون جریمه شدن توسط گوگل و سایر موتور‌های جستجو افزایش می‌یابد. هدف از این روش افزایش رتبه در موتور‌های جستجو در کمترین زمان و صرفه جویی در هزینه‌هاست.

سئو کلاه سفید

این تکنیک مجاز و مطابق استاندارد‌های گوگل است و جریمه‌ای را برای شما در پی ندارد. افزایش رتبه سایت در این روش زمان بر است اما نکته مهم این است که با استفاده از سئو کلاه سفید نتایج به دست آمده برای شما پایدار و ماندگار خواهند بود. اکثر متخصصان این زمینه از سئو کلاه سفید استفاده می‌کنند تا نتایجی ماندگار و مجاز از طرف گوگل را تجربه کنند.

مراحل مهم برای موفقیت در سئو

سه مرحله مهم و کلیدی در سئو وجود دارد که برای رسیدن به صفحه نخست گوگل به آن‌ها نیاز داریم. در ادامه با این سه مورد آشنا می‌شویم:

مراحل مهم برای موفقیت در سئو
مراحل مهم برای موفقیت در سئو

سئو تکنیکال

یکی از مراحل مهم در سئو، سئو تکنیکال است که توجه به استاندارد بودن قالب سایت و راحتی ایندکس صفحات برای موتور‌های جستجو از موارد آن به حساب می‌آیند. در اصل تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت نیز از موارد سئوی تکنیکال است و باید به آن توجه کرد تا سایت در جایگاه نخست در موتور‌های جستجو قرار بگیرد و بهینه سازی سایت به درستی صورت بگیرد. برای تحقق این بهینه سازی باید یک سایت استاندارد و سئو بیس بسازید.

سئو داخلی| تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

سئوی داخلی به سئوی محتوا اشاره دارد که تاثیر بسیاری بر سایت شما دارد. استفاده از کلمات کلیدی، آنالیز محتوای رقبا، تولید محتوای با‌کیفیت و سئو شده، برچسب گذاری، لینک سازی داخلی به صورت اصولی و تدوین استراتژی محتوا همه و همه موارد سئوی داخلی هستند. رسیدن به صفحه نخست گوگل و بهینه سازی سایت بدون اجرای درست و اصولی سئوی داخلی غیر ممکن است.

سئو خارجی

علاوه بر سئوی تکنیکال و سئوی داخلی، سئوی خارجی نیز تاثیر بسزایی در رسیدن شما به رتبه برتر موتور‌های جستجو دارد. سئو خارجی در اصل به لینک سازی خارجی هدفمند یا همان بک لینک اشاره دارد. این لینک‌ها به بهبود موقعیت سایت شما کمک کرده و سبب اعتبار دامنه سایت شما می‌شوند.

رابط کاربری یا UI چیست؟

UI یا User interface که در فارسی با نام رابط کاربری شناخته می‌شود به نمای ظاهری سایت یا اپلیکیشن‌ها نسبت داده می‌شود. تصاویر، رنگ‌ها، منو و متن‌ها جزو رابط کاربری یک اپلیکیشن یا سایت محسوب می‌شوند.

مفهوم دیگری به نام UX نیز وجود دارد که به معنای تجربه کاربری است؛ تجربه کاربری یعنی حسی که هنگام استفاده از یک سایت یا اپلیکیشن به کاربر منتقل می‌شود؛ به عنوان مثال آیفون از نظر تجربه کاربری و رابط کاربری نسبت به سامسونگ طرفداران بیشتری دارد و حس بهتری را با طراحی ایموجی‌ها و اپلیکیشن‌هایش به کاربران منتقل می‌کند.

UI یا رابط کاربری یکی از اجزای UX به حساب می‌آید و تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت، تجربه کاربری و ایجاد حس خوب در کاربر یکی از دلایل اهمیت آن است. رابط کاربری صرفا شامل عناصر ظاهری نیست و موارد همچون شخصی سازی هم جزو آن محسوب می‌شود؛ شخصی سازی یعنی وقتی فردی در یک فروشگاه اینترنتی وارد می‌شود، با توجه به سرچ او موارد مورد علاقه‌اش پیشنهاد شود و در صفحه نخست برای او نمایش داده شود.

یکی از مواردی که در سئو تاثیر دارد تعامل برقرار کردن مخاطب با سایت است و یکی از مواردی که بر تعامل مخاطبان با یک سایت تاثیر دارد رابط کاربری درست و کارشناسی شده است.

ویژگی‌های رابط کاربری مناسب

یک رابط کاربری مناسب و مخاطب پسند دارای ویژگی‌های خاصی است که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

طراحی بصری| تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

مهم‌ترین ویژگی یک رابط کاربری خوب، داشتن طراحی بصری چشم نواز و کاربر پسند است. طراحی بصری هر سایت سایت و اپلیکیشنی باید با توجه به مخاطب آن‌ها انجام شود؛ به عنوان مثال طراحی بصری یک سایت آموزش زبان با یک سایت فروش لباس متفاوت است چرا که مخاطبان آن‌ها متفاوت است. در نتیجه کاربر پسند بودن طراحی بصری دقیقا به همین موضوع اشاره دارد. مواردی همچون طرح بندی، رنگ، تصاویر و نقش و نگار‌ها در طراحی بصری نقش دارند.

رنگ‌ها

هر رنگی تاثیر خاصی بر مخاطب دارد و احساسات مختلفی را در او ایجاد می‌کند. برای استفاده از رنگ‌ها در طراحی بصری سایت باید از روانشناسی رنگ‌ها آگاهی داشته باشید تا با توجه به موضوع و مخاطب سایت به انتخاب رنگ بپردازید.

تایپو‌گرافی

استفاده از فونت‌های زیبا و متن‌های خوانا از موارد تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت به حساب می‌آید. همچنین مواردی همچون ابعاد متون، متحرک سازی متن‌ها و جلوه‌های بصری نیز در رابط کاربری نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

بسیاری از افراد فقط به رعایت سئو در سایت توجه می‌کنند و اهمیتی به طراحی رابط کاربری آن نمی‌دهند. این کار یک اشتباه بزرگ است که سبب می‌شود سایت شما آن طور که باید رشد نکند چرا که رابط کاربری یکی از عناصر مهم در سئوی سایت است.

اگر سایت شما طراحی زیبایی نداشته باشد و رابط کاربری مناسبی نداشته باشد، حتی اگر رتبه نخست گوگل در سرچ هم باشد مخاطب فورا آن را ترک می‌کند و عملا رتبه اول بودن شما هیچ تاثیری در فروش یا رشد سایت شما ندارد. مواردی همچون محل قرارگیری منوی سایت، لوگو، عکس محصولات یا تیتر‌ها و عناوین مهم تاثیر زیادی در جذب مخاطبان به سایت شما دارد.

باید در استفاده از رابط کاربری نکاتی رعایت شود تا سئوی سایت نیز به درستی عمل کند. این موارد به شرح زیر است:

  • استفاده از افکت‌ها و ترنزیشن‌ها در سایت به گونه‌ای که سبب کاهش سرعت سایت نشوند.
  • با استفاده از رابط کاربری جذاب، کاربر را در سایت خود نگه دارید؛ این کار سبب می‌شود گوگل سایت شما را ارزشمند ببیند و رتبه بهتری را برای شما در نظر بگیرد.
  • دسترسی آسان به موارد مهم سایت امکان پذیر باشد؛ در اصل صفحه نخست سایت و مواردی که در آن قرار گرفته تاثیر زیادی در جذب مخاطبان دارد.

جنبه‌های تاثیر رابط و تجربه کاربری بر سئوی سایت

جنبه‌های تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت و همچنین تاثیر تجربه کاربری بر آن، پارامتر‌های مهمی هستند که باید توجه ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید تا سایت شما پیشرفت کند. در ادامه با این جنبه‌ها آشنا می‌شویم:

توجه به عناوین و هدینگ‌ها

عناوین و هدینگ‌ها در یک سایت جزو عناصر حائز اهمیت محسوب می‌شوند. افرادی که روی انتخاب سر فصل‌ها و عناوین مناسب برای موضوعات مختلف در سایت خود وقت می‌گذارند قطعا پشیمان نخواهند شد چرا که استفاده از هدینگ‌های مناسب برای مطالب مختلف در سایت سبب نمایش بیشتر شما در نتایج سرچ می‌شود. در اصل با انتخاب عناوین مناسب موضوع سایت خود را به موتور جستجو نیز می‌فهمانید و این موضوع در قرارگیری شما در رتبه بندی بالا و نمایش شما در نتایج جستجو مرتبط تاثیر زیادی دارد.

طولانی‌تر مدت زمان حضور کاربر در سایت

جنبه مهم تاثیر رابط و واسط کاربری در سئو، درگیر کردن مخاطب با سایت است. یعنی بتواند مدت زمان بیشتری مخاطب را در سایت شما نگه دارد و او را جذب کند. قطعا سایتی که محتوا و طراحی بصری جذابی داشته باشد می‌تواند مخاطب را مدت زمان بیشتری درگیر خود کند.

کاهش نرخ بازگشت

اگر فردی وارد سایت شما شود و به خاطر سرعت پایین یا طراحی نا‌مناسب آن فورا از سایت شما خارج شود سبب افزایش نرخ بازگشت یا Bounce rate شما می‌شود. بنابراین باید با طراحی رابط کاربری مناسب نرخ بازگشت را کاهش دهید تا گوگل و سایر موتور‌های جستجو سایت شما را سایتی ارزشمند تلقی کنند و رتبه شما افزایش پیدا کند.

طراحی سایتی سبک و پر‌سرعت| تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

در تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت عوامل مختلفی موثر است و همانطور که گفته شد یکی از آن‌ها سرعت است که در انتخاب سایت شما توسط مخاطب نقش مهمی دارد. اگر سایت شما سرعت پایینی داشته باشد به جایگاه مناسبی در موتور‌های جستجو دست پیدا نمی‌کنید.

کلام آخر|تاثیر رابط کاربری بر سئوی سایت

رابط کاربری تاثیر مستقیم بر سئوی سایت دارد در نتیجه باید توجه بسیاری به آن داشته باشید تا رشد چشمگیر سایت خود را مشاهده کنید. امیدواریم این مطلب توانسته باشد سوالات ذهن شما درباره این موضوع را پاسخ دهد. اگر پرسشی باقی مانده که در متن به آن پاسخ ندادیم حتما آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید