آموزش گوگل سرچ کنسول Google Search Console


آموزش گوگل سرچ کنسول

آشنایی با گوگل سرچ کنسول

بهینه سازی سایت (سئو) ، علمی دقیق و حساس است که نیازمند آنالیزهای مداوم، جهت بهبود عملکرد می باشد. به همین دلیل گوگل ابزار Search Console را در اختیار وبمستران قرار داده است. به وسیله ی این ابزار می توان عملکرد خود را رصد کرد و در مسیر موفقیت گام های بهتر و هدفمندتری برداشت. بنابراین آموزش گوگل سرچ کنسول یکی از واجبات برای همه فعالین در حوزه سئو و بهینه سازی سایت به حساب می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از این ابزار را بیاموزید.

کلیات این آموزش عبارتست از :

 • آموزش نصب گوگل سرچ کنسول
 • بررسی سلامت سایت با استفاده از گوگل سرچ کنسول
 • آنالیز آمار و اطلاعات موجود در گوگل سرچ کنسول
 • رفع خطاهای موجود در گوگل سرچ کنسول

نصب گوگل سرچ کنسول Google Search Console

در ابتدا ما باید سایت خود را به گوگل سرچ کنسول معرفی کنیم. ( ولی پیشنهاد می کنیم تا زمانی که محتوای مناسبی روی سایت ندارید این کار را انجام ندهید.) و یا به عبارتی سایت خود را در سرچ کنسول ثبت کنیم تا گوگل بتواند به داده های آن دسترسی داشته باشد.

نحوه معرفی سایت (ثبت سایت) در گوگل سرچ کنسول

ما برای ثبت سایت خود در گوگل سرچ کنسول به دو روش می توانیم این کار را انجام دهیم :

1- آپلود فایل در هاست

2- قراردادن کد در هدر سایت

اگر سایت Google Search Console را در مرورگر خود باز کنید ، تصویر زیر را مشاهده می کنید. گزینه Add a property را کلیک کنید

 1. بعد از وارد شدن به سایت گوگل سرچ کنسول تصویر زیر را مشاهده می کنیم که با کلیک بر روی گزینه Start now به مرحله بعد می رویم. حال اگر به اکانت جیمیل خود متصل هستیم به مرحله بعد می رویم و در غیر این صورت می بایست با یک اکانت جیمیل log in کنیم.

 

معرفی سایت در گوگل سرچ کنسول

 

 1. حال تصویر زیر نمایان می گردد. از این مرحله برای ثیت سایت در گوگل سرچ کنسول استفاده می کنیم. با توجه به تصویر زیر و محل مشخص شده آدرس سایت خود را وارد نمائید و در نهایت گزینه Continue را کلیک کنید.

 

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول

 

 1. در کادر بعدی دو روش ذکر شده در بالا ( آپلود فایل در هاست یا قرار دادن کد در هدر سایت )را می توانید انتخاب کنید. اگر به آپلود فایل در هاست خود تمایل دارید گزینه اول را انتخاب کنید. و اگر می خواهید کد HTML برای ثبت سایت خود در سرچ کنسول استفاده کنید ْ باید گزینه دوم را انتخاب نمائید.

 

آپلود فایل در هاست در گوگل سرچ کنسول

 

قرار دادن کد در هدر سایت در گوگل سرچ کنسول

 

بعد از انتخاب یکی از این دو روش و انجام عمل آپلود )فایل یا کد (HTML گزینه VERIFY را کلیک کنید.

ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول به همین راحتی انجام شد!

اما از همین ابتدا انتظار نداشته باشید که آمار و اطلاعات سایت خودتان را در سرچ کنسول مشاهده کنید. (صبور باشید) گوگل برای جمع آوری اطلاعات و آمار سایت شما نیاز به زمانی (حداقل یک هفته) دارد.

ثبت حالت های مختلف سایت

نکته : برای ثبت هر سایت باید با 4 حالت زیر آن را ثبت نمود :

 1. ثبت سایت با www
 2. ثبت سایت بدون www
 3. ثبت سایت با https
 4. ثبت سایت بدون https

بعد از ثبت سایت خود در سرچ کنسول، وقت آن است که حالت های دیگر سایت خود را هم در گوگل ثبت نمائید.

این کار بسیار راحت تر از مراحل قبلی است و کافی است گزینه Add a property را کلیک کنید و حالت های مورد نظر خود را ثبت نمائید.

 تعیین دامنه اصلی برای گوگل سرچ کنسول

بعد از ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول باید از حالت های مختلف یک حالت را به عنوان دامنه اصلی در نظر گرفت و به سرچ کنسول اعلام نمود. هم چنین می بایست تمامی حالت ها را به دامنه اصلی ریدایرکت ۳۰۱ کرد.

برای ثبت دامنه اصلی، به مسیر زیر رفته و دامنه اصلی را انتخاب نمائید :

Configuration>Settings>Preferred Domains

تعیین دسترسی کاربران

در مورد تعداد کسی که می توانند گوگل سرچ کنسول را برای یک سایت مدیریت و بررسی کنند، محدودیتی وجود ندارد. اما می توان در میزان دسترسی هریک محدودیت هایی را ایجاد نمود.

ایجاد دسترسی های متنوع و اعمال محدودیت برای اکانت های موجود روی سرچ کنسول از طریق Permission که در تصویر زیر می بینید انجام می گردد.

 

تعیین دسترسی کاربران در گوگل سرچ کنسول

 

تعیین کشور هدف در گوگل سرچ کنسول

چرا کشور هدف را در گوگل سرچ کنسول مشخص می کنند؟

تعیین کشور هدف، به هدف گذاری و تعیین مشتریان سایت کمک زیادی می کند. البته می توانید این کار را انجام ندهید. ولی بعنوان مثال برای مشاغل محلی این گزینه کاربرد زیادی دارد.

برای تعیین کشور هدف از گزینه زیر استفاده می کنیم :

 

تعیین کشور هدف در گوگل سرچ کنسول

 

تعیین کشور هدف در گوگل سرچ کنسول

 

عواملی که قبل از معرفی سایت به گوگل باید به آن ها توجه نمود :

 1. سرعت سایت مناسب باشد که این مورد را می توانید با ابزار GT Metrix بررسی کنید.
 2. سایت را بدون محتوا به گوگل معرفی نکنید.
 3. استراتژی محتوایی داشته باشید.

نقشه سایت یا (SiteMap) چیست؟

نقشه سایت یک فایل XML است که لیست صفحات سایت را مشخص می کند و تاثیر مستقیمی روی ایندکس کردن صفحات دارد.

در گوگل سرچ کنسول گزینه Sitemap وجود دارد که می بایست فایل Sitemap را از قبل در هاست قرار داد تا  در سرچ کنسول هم در دسترس قرار گیرد. هدف از این کار ایندکس سریع صفحات توسط گوگل است.

چگونه گوگل یک صفحه را سریع تر ایندکس می کند؟

در گوگل سرچ کنسول جدید از گزینه URL Inspection برای ایندکس صفحات جدید و یا صفحاتی که تغییراتی در آن ها رخ داده است و نیازمند ایندکس مجدد می باشند، استفاده کنید.

 

نقشه سایت در گوگل سرچ کنسول

 

URL موردنظر را در کادر وارد می کنیم و علامت ذره بین را کلیک می کنیم.

یکی از دو حالت زیر ممکن است رخ دهد:

 

صفحه ایندکس شده در گوگل سرچ کنسولNot Index Page

 

تصویر سمت راست به این معنی است که صفحه مورد نظر توسط گوگل ایندکس شده است. حال اگر تغییری در صفحه رخ داده است می توانید درخواست ایندکس مجدد ارسال کنید.

تصویر سمت چپ به این معنی است که صفحه تا به حال ایندکس شده است که می توانید درخواست ایندکس ارسال کنید.

Performance مهم ترین گزینه در گوگل سرچ کنسول

قبل از توضیح این گزینه بسیار مهم ، لازم است با مفاهیم و واژه هایی که در بخش Performance وجود دارد آشنایی لازم را پیدا کنید.

Impression  : وقتی کاربر کلمه یا عبارتی را در گوگل جستجو  می کند ، تمامی سایت هایی که کاربر آن ها مشاهده می کند (فارغ از اینکه کلیک می کند یا گذر می کند) هرکدام یک impression دریافت می کنند.

Click : کاربر پس از جستجوی یک کلمه ، روی یک یا چندین سایت که در نتایج آمده است کلیک می کند.

CTR : نسبت میزان کلیک به Impression را CTR می گویند. که المان مهمی برای پیشبرد اهداف سئو به حساب می آید.

Position : متوسط جایگاه سایت در بازه زمانی مشخص شده را نمایش می دهد.

حال به معرفی و آموزش گزینه Performance می پردازیم.

Performance در حالت پیش فرض ، متوسط آمار Impression ، Click ، CTR و Position را در بازه زمانی 3 ماهه نمایش می دهد. که این آمار اصلا قابل اعتماد و اعتنا نیستند و می بایست با ایجاد فیلترهایی آمارهای استخراجی را هدفمند نمود.

برای ایجاد فیلتر روی آمارها، چندین حیطه متفاوت وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم :

 1. Search Type

این گزینه نوع داده آماری را مشخص می کند. که 3 حالت وجود دارد:

Web 

Image 

 Vidio 

به عبارتی این گزینه ها ، همان تب هایی هستند که بعد از سرچ یک کلمه در گوگل وجود دارد و کاربر با کلیک بر روی بخش Image یا ویدیو ممکن است عکس یا فیلم شما را مشاهده کند و آندیده شدن در آمار این قسمت از سرچ کنسول ثبت گردد.

 1. Date

بازه زمانی را می توان روی گزینه مورد نظر قرار داد و آمار مورد نظر خود را در بازه زمانی مورد نظر بدست آورد.

همچنین می توان با استفاده از گزینه Compare بازه زمانی را به صورت مقایسه ای قرار داد.

 

Performance در گوگل سرچ کنسول

 

Performance در گوگل سرچ کنسول

 

 1. Query

منظور از query همان کلمه یا عبارت کلیدی است که با استفاده از این گزینه می توان جایگاه سایت در یک کلمه خاص را بدست آورد.

 

Query در گوگل سرچ کنسول

 

گزینه Coverage

[attention]coverageمسئولیت تست و بررسی امنیت و سلامت سایت را برعهده دارد.[/attention]

از این بخش می توانید تعداد صفحات ایندکس شده را توسط گزینه Valid و تعداد صفحاتی که در آن ها خطایی رخ داده است را توسط گزینه Error مشاهده کنید.

دو گزینه دیگر با عناوین valid with warnings و Excluded وجود دارد. که اولین گزینه نشان دهنده تعداد صفحاتی است که warning در آن ها وجود دارد و آسیبی به سئوی سایت نمی زند. و گزینه ی دوم نیز تعداد صفحاتی را نشان می دهد که به هر دلیلی توسط طراح سایت ترجیح بر این بوده که این صفحات ایندکس نشوند. پس از بالا بودن تعداد این دو گزینه نگران نشوید.

یکی از مزیت های مهم این قسمت برای وبمستران یا سئو کارانی است که خطا  در سایت رخ داده است و از وجود آن اطلاعی ندارند. که همان خطا می تواند موجب افت زیادی در جایگاه سایت در نتایج گوگل داشته باشد.

گزینه Mobile usability

با افزایش بازدید سایت ها از طریق موبایل ، بهینگی سایت برای موبایل و هم چنین بحث ریسپانسیو بودن سایت ، اهمیت فوق العاده ای یافته است. تا جایی که سرچ کنسول هم گزینه ای مستقل با عنوان Mobile usability برای این امر در نظر گرفته است. بنابراین موبایل را جدی بگیرید و محتوای خود را برای دستگاه های مختلف بهینه و عرضه نمائید.

از این گزینه می توانید برای بررسی نحوه عملکرد سایت در موبایل اطلاع پیدا کنید. بعنوان مثال اگر در موبایل نمایش مطلوبی نداشته باشد، خطایی در قسمت Error برای شما نمایان می شود و علت بروز خطا را به شما توضیح می دهد.  و قسمت valid هم تعداد صفحات ایندکس شده به صورت صحیح را به شما نمایش خواهد داد.

سخن پایانی

بخش های مهم گوگل سرچ کنسول را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم این مقاله تمام آنچه شما برای رسیدن به هدف خود در آنالیز سایت نیاز دارید در اختیار شما قرار داده باشد. در آخر از شما می خواهیم سوالات ، نظرات و پیشنهادات خود را برای ما در بخش کامنت ها ارسال نمائید. آروند می تواند شما را در زمینه ی طراحی سایت در اصفهان و سئو ی سایت راهنمایی نماید.

طراحی سایت در اصفهان

به دنبال مرکزی معتبر برای طراحی سایت در اصفهان یا توسعه سایت هستید؟ آروند آماده‌ است تا با قدرت توسعه و پشتیبانی سایتتان را ‌برعهده بگیرید. با ما تماس بگیرید

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!