5 نکته مهم در طراحی یک سایت موفق


طراحی سایت

قبل از این که برنامه موفقیت وب سایت را تدوین کنید  و از مزایای آن بهره مند شوید باید تعریف درست و دقیقی از یک سایت موفق داشته و برای این سوال پاسخ مناسبی در ذهن داشته باشید که یک سایت موفق به چه سایتی می گویند؟ در ساده ترین شکل سایتی که از حداقل استاندارهای عمومی برخوردار باشد و بتواند انتظارات مدیر آن را برآورد کند یک سایت موفق است. پس در تمام طول این مطلب نکاتی را تشریح خواهیم کرد که حول محور استاندارهای عمومی یک سایت در وب قرار دارد.

قضاوت در مورد موفقیت یا عدم موفقیت یک وب سایت یا فروشگاه اینترنتی که در وب فعال است پیچیده تر از چیزی است که در ظاهر، محتوا یا تبلیغات آن دیده می شود. سایت های ساده و کم هزینه زیادی هستند که مدتهاست پایدارند و در مقابل آن سایت های چشم گیر و حسرت برانگیزی نیز هستند که حتی به اندازه تمدید سالانه هاست و دامنه نتوانستد انتظارات بنیانگذاران خود را تامین کنند.

نکاتی که در ذیل این فهرست تشریح می کنیم هر یک به تنهایی بخشی از موفقیت یک سایت اینترنتی را به دوش می کشند، مهم هستند و باید به آن توجه داشت در عین حال این موارد در ارتباط با هم زمینه ساز موفقیت یک سایت خواهند شد نه به تنهایی. تکنولوژی وب امروز اینقدر پیشرفت کرده است که هر کسی با نصب یک برنامه یا ایجاد یک صفحه شخصی که از چند دقیقه تا چند ساعت نیاز به زمان دارد، صاحب رسانه می شود اما این سهولت دسترسی باعث موفقیت او نخواهد شد چرا که این امکان به یک اندازه در دسترس همه قرار دارد. تمایز است که منجر به بهتر و متفاوت دیده شدن سایت یا برنامه شما خواهد شد پس به این موارد توجه داشته باشید.

اول: یک  نام مناسب و دقیق برای فرزند خود انتخاب کنید

با توجه به ساختار یک بار ثبت دامنه در اینترنت اگرچه به نظر می رسد هر روز ثبت کلمات شناخته شده و خصوصا نام محصولات و خدمات به عنوان دامنه سخت تر می شود باز می توان یک نام خلاقانه و دقیق برای سایت انتخاب کرد. وقتی خودتان را محدود به یک عبارت نکنید و در ازاء آن سعی کنید یک مزیت را به سایت خودتان اضافه کنید خواهید دید که می توانید نامهای خلاقانه زیادی را به عنوان دامنه ثبت و استفاد کرد. برای نمونه می توانید پسوند یا پیشوندهای مزیتی زیادی را به اختصار به دامنه سایت خودتان اضافه کنید.

 

مثلا اگر شما طراح سایت هستید و طراحی سایت در اصفهان یک مزیت برتر برای انتخاب نام دامنه شما است می توانید از ترکیب عنوانی که خودتان مدنظر دارید و عنوانی که بیان کننده مزیت شماست یک دامنه خلاقه مثل isfwebdesign ایجاد کنید و سایت خودتان را با آن راه اندازی کنید، دقت کنید که این تنها روش انتخاب نام دامنه نیست اما یکی از بهترین گزینه هاست.

دوم: یک میزبان خوب و مطمئن انتخاب کنید

دسترسی دائمی، سرعت، امنیت و کیفیت پشتیبانی مهمترین شاخص های انتخاب یک هاست مناسب است. از سایتی که به طور مرتب از دسترس خارج شود یا به دلیل پیکربندی ضعیف سخت افزاری کند عمل کند، نمی توان انتظار موفقیت و استقبال داشت. ممکن است اطلاعات تخصصی شما به اندازه یک طرح وب نباشد باید این حال در نظر داشته باشید که فضای میزبانی یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت سایت است که در نگاه اول چندان محسوس نیست.

 

طراحی سایت

معمولا شرکت های معتبر طراحی وب از هاستینگ های معتبر با آپتایم بالا خدمات می گیرند. زمانی که به یک شرکت معتبر که در ازاء اعتبار خود به پایداری سایت های مشتریان اهمیت ویژه می دهد سایت سفارش می دهید نباید چندان نگران این موضوع باشید اما اگر همه فرایند سایت به عهده خودتان است بهتر است قبل از ثبت سفارش هاستینگ، تحقیق کافی داشته باشید.

سوم: از یک سامانه مدیریت محتوا مطمئن استفاده کنید

هر سایتی امروز به کمک سیستم های مدیریت محتوا بدون نیاز به دانش فنی وب قابل بروزرسانی و مدیریت است. این امکان بو سیله یک نرم افزار آنلاین به نام سیستم مدیریت محتوا فراهم می شود. اگر سیستم مدیریت محتوای یک سایت از امکانات، سهولت کارکرد و بروزرسانی های فنی لازم برخوردار نباشد فرایند مدیریت و ارائه خدمات آن سایت پیوسته با مشکل مواجه خواهد شد. اگر سایت شما سبک، شخصی، سازمانی و یا کسب و کاری کوچک و متوسط است گزینه پینشهادی ما طراحی سایت با وردپرس است.

وردپرس اگرچه یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوا رایگان است ممکن است برای برخی از وب سایت های خاص مناسب نباشد و نیاز باشد که سیستمی اختصاصی برای سایت شما نوشته شود. در هر دو صورت استفاه از خدمات یک شرکت معتبر که پیشینه کاری، تیم فنی و هویت حقوقی دارد به مراتب از سپردن سایت به طراحان آزاد شخصی بهتر است.

چهارم: رابط کاربری و گرافیک سایت اهمیت ویژه دارد

تصور کنید فردی با وجاهت و کمالات زیاد با وضعیت ظاهری و پوشش مناسبی در جامعه ظاهر نشود، در اینصورت نباید انتظار برخورد مناسب از طرف اجتماع داشته باشد. این موضوع در مورد وب سایت ها هم صدق می کند. واقعیتی است که صرف نظر از مباحث اخلاقی نمی توان آن را نادیده گرفت. اگر می خواهید وب سایت شما موفق باشد باید توسط مخاطبان جدی گرفته شود. یک رابط کاربری استاندارد و مناسب به همراه گرافیک منطبق بر محصولات سایت کمک زیادی به این تعامل می کند.

اگر سایت شما خدماتی یا فروشگاهی است رعایت استانداردهای رابط کاربری در آن الزامی تر از سایت های شخصی است چرا که کاربران با کوچکترین سردرگمی یا مشکل در یافتن خدمت و محصول سایت شما را ترک خواهند کرد. ممکن است یک سازمان عریض و طویل که مردم به اجبار باید از خدمات آنلاین آنها استفاده کننده چندان به این موضوع توجهی نداشته باشد اما در مورد جایی که مربوط به خرید است و صدها رقیب حضور دارد این طور نیست.

طراحی سایت در اصفهان

پنجم: محتوا شاخص وفاداری و اعتماد به سایت

گاهی تامین و بازاریابی محتوا در یک وب سایت با پرکردن سایت اشتباه گرفته می شود. پس از ایجاد و راه اندازی یک سایت اولین گام در مسیر تکمیل سایت، پر کردن صفحات آن است. صفحات خدمت و محصول معمولا راحت تر از سایر بخش ها تکمیل می شود چرا که ذهنیت دقیق تری نسبت به آنها وجود دارد اما سایر بخش ها ممکن است با کندی پر شوند خصوصا که طبق اصول این کار، نباید محتوای سایت خود را از جستجوهای آزاد کپی برداری کنید.

محتوای یک سایت نقش بسیار مهم و پررنگی در موفقیت آن دارد. اگر موفقیت یک سایت را در گرو استقبال و وفاداری کاربران از آن بدانیم باید گفت محتوا اگرچه شامل بسیاری از عناصر و موارد است معمولا چیزی فراتر از الزامات بدیهی است. مثلا وقتی شما  محصولاتی دارید و تصویر و توضیحات هر محصول را در سایت خود درج می کنید اگرچه همه آنها بخشی از محتوا محسوب می شود انتظار کاربران از محتوا فراتر از چیزی است که به صورت متداول در همه سایت ها وجود دارد.

و در پایان:

موارد دیگری نیز در موفقیت یک سایت یا برنامه دخیل هستند که فراتر از حوصله یک مقاله است، با این حال تلاش کردیم به مهمترین آنها اشاره کنیم. در نظر داشته باشید که معرفی اصولی یک سایت از مجاری درست از دیگر عوامل موثر بر موفقیت در فضای آنلاین است که در یک مطلب مستقل به تشریح آن خواهیم پرداخت چرا که اگر همه زحمات شما درست و اصولی باشد اما کسی آن را نبیند یا در زمان مناسب به دست مخاطب واقعی نرسد ممکن است نتیجه مورد انتظار را در پی نداشته باشد.

طراحی سایت در اصفهان

به دنبال مرکزی معتبر برای طراحی سایت در اصفهان یا توسعه سایت هستید؟ آروند آماده‌ است تا با قدرت توسعه و پشتیبانی سایتتان را ‌برعهده بگیرید. با ما تماس بگیرید

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!