تفاوت UI با UX در چیست


تفاوت UI با UX

تحلیل ما از آمدن شما به این صفحه از سایت arvand.com این است که به احتمال زیاد شما فردی هستید که به طراحی سایت علاقه مند هستید و به همین دلیل دنبال فهمیدن مفاهیم پایه ای از جمله UI و UX هستید تا بتوانید در مسیر طراحی سایت از این مفاهیم بهتر استفاده کنید.طراحی سایت در گذشته تنها نیاز به UI داشت و طراحان سایت تنها به ظاهر گرافیکی از جمله رنگ و شکل المان های موجود در صفحه توجه می کردند اما به تدریج و با اهمیت پیدا کردن نقش کاربر در تصمیمات گوگل برای رتبه بندی سایت ها موضوعی با عنوان UX اهمیت پیدا کرد. که گاهاَ در بین برنامه نویسان تحت وب این دو واژه با وجود تفاوت هایی که با هم دارند ، UX و UI را به جای هم به کار می برند. اگر شما هم جزو این دسته افراد هستید بهتر است زمان اندکی را به خواندن این مقاله اختصاص دهید تا با نگاه عمیق تری به این مفاهیم اصلی وارد دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت شوید و بتوانید بهتر به تفاوت UI با UX پی ببرید

تفاوت UI با UX

قبل از خواندن مقاله عبارت زیر را در ذهن خود داشته باشید :

[attention]UI و UX در نهایت تلاشی هستند برای جلب رضایت برای کاربران. [/attention]

با توجه به عبارت بالا ، در طراحی UX و UI همواره خودتان را در نقش کاربر فرض کنید و تمام تلاش خود را برای رضایت کاربران به کار برید.

UI مخفف User Interface و به معنی رابط کاربری است. و به افرادی که که کار طراحی UI را انجام می دهند ، UI Designer می گویند.

به بخش های بصری سایت (آن چیزی که کاربر با مراجعه به سایت می بیند)، UI می گویند. طی فرآیند طراحی UI ، UI Designer تلاش می کند بهترین نمایش ظاهری را در اختیار کاربران قرار دهد.

 

تفاوت UI با UX

 

طراح UI چه کاری انجام می دهد ؟

یک طراح UI می بایست بر HTML و CSS تسلط کافی را داشته باشد و هم چنین آشنایی با جاوا اسکریپت و جی کوئری از ضروریات به حساب می آید. سپس بنا به درخواست مشتری دو راه برای رسیدن به هدف خود را دارد :

1  نمونه های سایت های مشابه را پیدا کرده و با دستیابی به کدهای آن و تغییراتی در کدها به شخصی سازی آن برای خود بپردازد.

2- یک طرح جدید برای سایت خود در نظر گرفته و از ابتدا کدنویسی را آغاز کند.

به همان اندازه که یک UI حرفه ای می تواند کاربران را به سایت جذب کند، یک UI غیرحرفه ای می تواند کاربران را از سایت فراری دهد.

به عنوان مثال : دو سایت با موضوع یکسان با رابط کاربری متفاوت در زیر آورده شده است :

 

تفاوت UI با UX

 

UX چیست ؟

همه ما در استفاده از وب سایت ها ، رفتارهایی را ابراز می کنیم . به مجموعه رفتارهای کاربران یک سایت UX می گویند. UX مخفف User Experience و به معنی تجربه کاربری است.

تجربه کاربری به عوامل مختلفی از جمله عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی ، رفتارها قبل از استفاده، در زمان استفاده و بعد از استفاده بستگی دارد.

[attention]  UX همان چیزی است که کاربر سایت شما را به مشتری تبدیل می کند. [/attention]

اخیراَ یکی از شغل های پر درآمد در حوزه طراحی سایت طراح UX است. و از آن جایی که در سال های گذشته UX بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است، شرکت های طراح سایت و حتی شرکت های طراح گرافیکی هم چندین طراح UX استخدام می کنند.

 طراح UX چه کاری انجام می دهد ؟

در طراحی UX چندین مرحله به صورت متوالی انجام می گردد. اما شرط حرفه ای شدن در این حوزه چیزی نیست جز : تمرین تمرین تمرین

در اینجا فقط به عنوان مراحل اکتفا می کنیم و در مقاله ای جداگانه این مراحل را به تفضیل بررسی می کنیم.

مراحل طراحی UX عبارتند از :

  1. طرح بندی
  2. تحقیق
  3. تهیه پرسونا
  4. وایر فریم
  5. پروتوتایپ

این ۵ مرحله تمام فعالیتی نیست که یک Ux Designer انجام می دهد اما مهم ترین عناوین کاری طراحان UX این موارد می باشد. حال می توانیم به

تفاوت UI با UX بپردازیم

تفاوت UI با UX در چیست؟

تفاوت تفاوت UI با UX شامل موارد زیر می باشد :

  • UI آن چیزی است که کاربر می بیند ولی UX احساس کاربر در استفاده از آن چیزهایی است که می بیند.
  • UX بسیار وسیع تر از UI می باشد.
  • UX باعث می شود کاربر راحت تر و سریع تر به هدف خود دست یابد، در حالی که UI فقط ظاهر المان هایی که کاربر با آن ها سر و کار دارد را بررسی می کند و بهبود می بخشد.
  • UI فقط ظاهر سایت را فارغ از احساسات کاربر تشکیل می دهد ولی UX بسیار گسترده تر است و بهینگی سایت را از همه جهات مورد بررسی قرار می دهد.

حرف آخر

یک UI حرفه ای تنها به یک UX حرفه ای نیاز دارد تا فروش شما را چند برابر و برندتان را قوی تر از گذشته کند.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!