چگونه محتوا با سئو خوب تولید کنیم؟


چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم؟

همان طور که می دانید تولید محتوای با کیفیت می تواند نقش بسیار مهمی در ارتقای رتبه و سئو سایت شما داشته باشد. هرچقدر محتوای شما جذاب و مخاطب پسند باشد به همان اندازه نیز تعداد بازدیدکنندگان سایت شما افزایش پیدا می کند. محتواهای با کیفیتی که مخاطبان زیادی را جذب می کنند با نام محتوای همیشه سبز شناخته می شوند.

منظور از محتوای همیشه سبز چیست؟

منظور از محتوای همیشه سبز چیست؟

تولید محتوای همیشه سبز به محتوای بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو گفته می شود که همیشه در نتایج موتورهای جستجو در دسترس است به عبارتی دیگر محتوایی است که برای مدت زمان زیادی برای کاربران تازه و قابل استفاده می باشد. شاید شما گمان کنید تمام محتوایی که در اینترنت منتشر می شود محتوای سبز هستند ولی این گونه نیست. زیرا ممکن است یک محتوا پس از انتشار از نتایج موتورهای جستجو حذف گردد. محتوای همیشه سبز پس از گذشت زمان زیادی نیز در نتایج موتورهای جستجو قابل دستیابی است و هرچه از زمان انتشار آن بگذرد ترافیک ورودی آن افزایش می یابد.

محتوای ماندگار در زبان انگلیسی به نام محتوای همیشه سبز شناخته می شود. کلمه محتوای همیشه سبز از موسیقی نشات گرفته است و هم چنین رنگ سبز نماد زنده بودن است.

[attention]محتوای همیشه سبز محتوای بهینه سازی شده برای موتورهای جستجوست[/attention]

وظیفه ی یک تولیدکننده محتوای باتجربه و متخصص تولید محتوای همیشه سبز است. درست است افراد زیادی در بازاریابی محتوایی سعی دارند محتوای همیشه سبزی تولید کنند اما تعداد کمی از آن ها موفق می شوند تا محتوای ماندگاری تولید کنند. در واقع افراد زیادی به دنبال اخبار و رخدادهای جدید هستند که خیلی زود ارزش خود را از دست می دهند. برخی افراد نیز به جای پرداختن به موضوع های کلی و بلندمدت به مسئله سئو و بهینه سازی توجه زیادی دارند.

در این مطلب به چگونگی تولید محتوای همیشه سبز می پردازیم، محتوایی که برای چندین سال برای ما ارزشمند باشد و باعث ورود ترافیک به سایت گردد.

می توان گفت محتوای همیشه سبز محتوای معاصر است و همیشه ارزش خواندن را دارد. البته این موضوع برای بعضی از زمینه ها جواب گو نیست به عنوان مثال کسانی که در زمینه اخبار و فناوری های جدید مشغول تولید محتوا هستند کار دشواری دارند زیرا همه چیز به سرعت در حال تغییر و دگرگونی است.

به عنوان نمونه اگر شما محتوایی با موضوع چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم را بنویسید محتوای شما برای چندین سال بازدید کننده دارد و ماندگار می شود ولی شما اگر در مورد دوربین گوشی موبایل مطلبی بنویسید ممکن است چند سال دیگر ارزشی نداشته باشد، نمی توان گفت تولید محتوا در این زمینه غیرممکن است ولی کاری آسان نیز نیست، می توان گفت در مباحث و موضوعات فناوری به روز بودن محتوا بسیار حائز اهمیت می باشد و شما می توانید با ایجاد محتوایی به روز سایت خود را به روز نگه داشت و از این طریق بازدیدکنندگان زیادی را جذب نمایید.

چگونه محتوای همیشه سبز را بررسی کنیم؟

ابزار گوگل آنالتیک و نرم افزارهای کاربردی زیادی برای آنالیز و بررسی محتوای همیشه سبز وجود دارد که می توانند در ایجاد محتوای مفید و با ارزش کمک کنند. اگر مدت زمان زیادی است که به تولید محتوا مشغول هستید مطمئنا مقالات مفید زیادی را در این زمینه می شناسید. شما می توانید با دقت مقالات خود را بررسی نمایید و با به روز رسانی آن ها به نتایج دلخواهی دست یابید.

[attention]مطالب و محتواهای وبلاگ یا سایت شما باید به روز باشند و تازه به نظر برسند.[/attention]

مطالب و محتواهای وبلاگ یا سایت شما باید به روز باشند و تازه به نظر برسند. بهتر است در زمان انتشار به جای زمان انتشار محتوا تاریخ به روز رسانی آن را نمایش دهید. پلاگین last modified timestamp یکی از پلاگین هایی است که شما می توانید به کمک آن تاریخ به روز رسانی محتوای خود را در معرض نمایش کاربران خود قرار دهید.

مخاطبان با مشاهده تاریخ آخرین زمان به روزرسانی متوجه می شوند محتوایی که در حال مشاهده آن هستند به روز شده است و مطالب قدیمی به او ارائه نمی شود.

توصیه هایی برای تولید محتوای همیشه سبز:

green content 2

مطمنا شما نیز محتواهایی با عناوینی امثال آموزش…، چگونه…، راهنمای گام به گام و… ایجاد کرده اید. معمولاً این عناوین و عبارات برای توصیه هایی در مورد آشپزی، راهکارها و… مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به چندین توصیه کاربردی برای تولید محتوای همیشه سبز می پردازیم:

 • ایجاد صفحه سؤالات متداول

برخی از سؤالات از طرف کاربران زیادی و به صورت مکرر پرسیده و تکرار می شود شاید پاسخ به تک تک آن ها برای شما کاری وقت گیر و خسته کننده باشد بنابراین بهتر است شما صفحه ای از سایت خود را به سوالات متداول اختصاص دهید. شما باید سؤالات متداول افراد را در موضوعات مختلف سایت خود را جمع آوری و لیست کنید و به آن ها جواب دهید.

با اضافه شدن سؤالات جدید از طرف کاربران نیاز است صفحه سؤالات متداول را به روز رسانی کنید و از این طریق به آسانی با مخاطبان سایت خود ارتباط برقرار کنید و این یک نمونه از ایجاد محتوای همیشه سبز می باشد.

 • برای سایت خود واژه نامه اختصاصی تهیه کنید.

اگر شما دارای سایتی با محصولات یا مطالب اختصاصی هستید نیاز است تا صفحه ای از سایت خود را به معرفی کلمات و عبارات تخصصی سایت خود بپردازید زیرا ممکن است بسیاری از این واژه ها برای کاربران نا آشنا باشد و نتوانند با سایت شما ارتباط برقرار کنند ولی اگر شما بتوانید واژگانی از لغات تخصصی حوزه کسب و کار خود را در اختیار کاربران بگذارید قطعاً کاربر بهتر می توانند مطالب شما را درک کنند و با آن ارتباط برقرار نمایند.

 • به موضوعات تاریخی بپردازید.

همان طور که می دانید تاریخ همیشه مانند گذشته است و تغییرات زیادی ندارد. اگر شما نیز در مورد موضوعات تاریخی مطلب می نویسید حتماً چندین مقاله قدیمی را درسایت خود دارید که متعلق به گذشته ها است. به عنوان مثال شما می توانید در مورد موضوعاتی مانند دوره رنسانس یا دوره انقلاب صنعتی یا زندگی نامه افراد مشهور مطالبی تهیه و تنظیم کنید. معمولاً تعداد سایت هایی که به این مطالب می پردازند کم هستند و این می تواند شانس شما را در جذب مخاطبانی که به دنبال منبعی مفید و دائم هستند افزایش دهد.

[attention]تعداد سایت هایی که به موضوعات تاریخی می پردازند کم هستند[/attention]

 • از دستورالعمل های خود چک لیستی تهیه نمایید.

چک لیست ها در واقع همانند دستورالعمل ها هستند و تفاوت آن ها در پایان باز بودن آن هاست. به عبارتی دیگر می توان گفت چک لیست ها برای ارائه دستوالعمل های دقیق نیستند بلکه دیدکلی را در مورد نحوه چگونگی کارها را به مخاطبان ارائه می دهد.

همه علاقه دارند از چک لیست ها استفاده کنند و آن ها کارایی و قابلیت مطالب را افزایش می دهند. در واقع همه ی ما دوست داریم وظایف خود را به خوبی انجام دهیم پس بهتر است برای این پروسه محتوایی را تولید نماییم.

 • محتوایی را برای بهره وری انواع فعالیت ها ایجاد کنید.

اگر دقت داشته باشید بسیاری از مطالبی که در مورد بهره وری نوشته اید با یکدیگر مرتبط هستند. بهره وری و افزایش کارایی موضوعی است که برای افراد زیادی جذاب است. مطمئنا همه افراد به دنبال راهکارهایی برای بهره وری فعالیت خود هستند. به عنوان مثال شما می توانید مقالات زیادی را در مورد نحوه انجام کارها در زمان کمتر ارائه دهید.

بررسی تعداد بازدیدکنندگان و تجربه نشان می دهد که مقالات مربوط به راهکارهای افزایش بهره وری می توانند بیشترین بازدید را از آن خود کنند. ایجاد محتوای همیشه سبز باعث افزایش ایجاد لینک های داخلی و ترافیک ورودی سایت شما می گردد به عبارتی دیگر محتوای همیشه سبز می تواند شما را به عنوان یک متخصص به کاربران معرفی کند و همین عامل باعث افزایش بازدید و ترافیک سایت شما گردد.

 • محتوای سایت شما با محصولات یا خدمات شما هماهنگی داشته باشد.

ماهیت خدمات یا محصولاتی که شما ارائه می دهید یکی از چالش های مرتبط با ایجاد محتوای همیشه سبز است. به عنوان نمونه اگر شما شرکتی در زمینه ارائه خدمات یا محصولات مرتبط با حشرات و آفات مرتبط با آن دارید می توانید محتوایی در زمینه راهنمای مبارزه با موریانه ها ارائه دهید که یک محتوای همیشه سبز است و علاوه بر آن مرتبط با خدمات و محصولات شرکت شماست.

 • مشکلات مربوط به مشتریان خود را پیدا کنید.

یکی از موضوعاتی که می توانید برای ایجاد محتوای همیشه سبز پرداختن به مشکلات رایج کاربران وب سایت شماست. با ایجاد همچین محتوایی شما می توانید لیستی از مشکلات مرتبط با محصولات و خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهید و هم چنین باعث می شود کاربران تشویق شوند از سایر صفحات سایت شما نیز بازدید کنند.

[attention] لیستی از مشکلات مرتبط با خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهید[/attention]

 • به رسانه های اجتماعی توجه داشته باشید.

به بازخورد مطالب خود در رسانه های اجتماعی دقت داشته باشید و مطالبی که بازدید زیادی را داشته اند را شناسایی کنید و از آن ها برای ایجاد محتوای همیشه سبز استفاده کنید.

 • محتواهای قدیمی سایت خود را به روز رسانی کنید.

سعی کنید محتوهای قدیمی سایت خود را به روز رسانی کنید و مطالب جدیدی را به آن اضافه کنید. در واقع به روزرسانی محتواها می تواند باعث افزایش ترافیک ورودی سایت، اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی گردد. هم چنین می توانید مقالات جدید خود را به مقالات قدیمی با لینک دادن مرتبط کنید و با از مقاله های قدیمی  این کار را انجام دهید.

 • از محتواهای طولانی استفاده کنید.

بعضی ها بر این باورند که اینترنت باعث شده است که دامنه توجه افراد کم شود ولی این گونه نیست. ایجاد محتوای طولانی در سایت باعث می شود اطلاعات کامل تری در اختیار کاربران قرار گیرد و بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایت شما گردند.

دلایل ایجاد محتوای همیشه سبز:

از دلایل ایجاد محتوای همیشه سبز می توان به عواملی مانند افزایش میزان فروش، افزایش ترافیک سایت، بهبود رتبه ی سایت در نتایج موتورهای جستجو، تبدیل شدن برند شما به برندی پیشرو و موفق، برقراری ارتباط در انواع شبکه های اجتماعی نام برد.

نکات مهم در ایجاد محتوای همیشه سبز:

حال که با مفهوم محتوای همیشه سبز آشنا شدید زمان آن فرا رسیده است تا نکاتی را برای بهتر نوشتن این محتوا را در اختیار شما بگذاریم:

 • در انتخاب کلمات کلیدی دقت داشته باشید.

خیلی مهم است که شما بتوانید از کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود به درستی استفاده کنید به عبارتی دیگر شما می توانید با استفاده از کلمات کلیدی طولانی درصد موفقیت سایت خود را افزایش دهید. اگرشما محتوایی تولید کنید که افراد نتوانند در موتورهای جستجو به آن دسترسی نداشته باشند فایده ای ندارد.

 • به سئو سایت خود اهمیت بدهید.

مطالب خود را با استفاده از اصول سئو برای موتورهای جستجو به درستی بهینه سازی کنید. در زمان نوشتن محتوا سعی کنید در عنوان از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید و لینک مقاله های خود را برجسته تر کنید و از تصاویر با کیفیت در تولید محتوای همیشه سبز استفاده کنید.

 • برای افراد مبتدی محتوا ایجاد کنید.

اگر شما در زمینه ای خاص تخصص دارید می توانید با نوشتن محتوایی اطلاعات خود را در اختیار افراد مبتدی دیگر قرار دهید.

 • در ایجاد محتوا از اصطلاحات فنی و تخصصی استفاده نکنید.

همه ی بازدیدکنندگان سایت شما اطلاعات کاملی از موضوع سایت شما ندارند پس بهتر است کمتراز واژگان و اصطلاحات تخصصی استفاده کنید تا آن ها بهتر بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

 

 

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!