طراحی سایت با CMS بهتر است یا طراحی اختصاصی؟


طراحی سایت با cms بهتر است یا طراحی اختصاصی؟

طراحی سایت با CMS یا به صورت برنامه نویسی اختصاصی یکی از دغدغه های اصلی اشخاصی است که این روزها به دنبال این هستند که با راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی به سودهای زیادی دست پیدا کنند اما از میان این دو یکی را انتخاب کردن برای این اشخاص کار خیلی سخت و دشواری است.

طراحی سایت

برای اینکه یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید دو روش متفاوت وجود دارد که هر کدام هم به نوعی دارای مزایا و معایب خاصی هستند.

  • طراحی سایت به صورت برنامه نویسی اختصاصی
  • طراحی سایت با استفاده از CMS

در اینجا قصد داریم عوامل و فاکتورهایی موثر برای اینکه از بین این دو یکی را برای طراحی سایت انتخاب کنید ارائه دهیم و به طور حتم بعد از پایان یافتن این مقاله تصمیم گیری برای شما خیلی راحت تر خواهد بود که از بین این دو، برنامه نویسی اختصاصی را انتخاب کنید یا CMS.

فاکتور اول: بررسی امکانات موجود

طراحی سایت با CMS

در برنامه نویسی اختصاصی برای طراحی سایت باید تمام موارد از ریز و درشت را به صورت کاملاً اختصاصی و سفارشی و طبق مواردی که کارفرما ارائه داده، برنامه نویسی کنید و این ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد. اما اگر تصمیم گرفتید از سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS استفاده کنید بسیاری از اینها مانند وردپرس، جوملا، دروپال و غیره از قبل افزونه هایی دارند که با نصب کردن آن می توانید مشکل مورد نظرتان را حل کنید.

یک مورد دیگر هم که می توان به آن اشاره کرد این است که سیستم مدیریت محتوا به خاطر اینکه open source هستند پس این قابلیت را هم دارند که در صورت نیاز قابلیت ها و توانایی های جدیدی را به آن اضافه کنید بدون اینکه تغییری در هسته یا فایل اصلی رخ بدهد.

فاکتور دوم: هدف از طراحی سایت را مشخص کنید

به طور حتم زمانی که مایلید یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنید از اول هدف و ماهیت اصلی سایت مشخص شده است و این را می دانید که به طور مثال این سایت قرار است در آینده یک فروشگاه اینترنتی باشد یا یک سایت که خدماتی آنلاین را به کاربران ارائه می دهد و به واسطه همین اهداف است که تصمیم می گیرید سایت تان را طراحی کنید.

به عنوان مثال اگر مایلید که یک کسب و کار اینترنتی با هزینه کم آن هم به سرعت طراحی شود پس قطعاً سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS بهترین گزینه ای است که می توانید روی آن حساب ویژه ای باز کنید. اما اگر بخواهید به کسب و کارتان به یک دید بلند مدت نگاه کنید که در آینده مشتری های زیادی به یک باره وارد سایت تان شوند و هنگ کردن سیستم در کار نباشد پس قطعاً برنامه نویسی اختصاصی برای طراحی سایت بهترین گزینه است.

فاکتور سوم: سرعت یکی از فاکتورهای مهم در طراحی سایت است

انتخاب برنامه نویسی اختصاصی یا مدیریت محتوا

یکی از فاکتورهایی که می تواند مشتریان خیلی زیادی را جذب کسب و کارتان کند فاکتور سرعت است و در طراحی سایت خیلی تأثیرگذار است. در این طور مواقع اگر برنامه نویسی به صورت اختصاصی با بهترین کیفیت و توسط برنامه نویس های مجرب و با تجربه نوشته شود به طبع سرعت لود شدن و اجرا شدن آن به نسبت مدیریت محتوای آماده خیلی بیشتر خواهد بود.

[attention]سرعت سایت های اختصاصی بیشتر است و بهتر جوابگو هستند [/attention]

یکی از دلیل هایی که سیستم مدیریت محتوای آماده از سرعت کمتری برخوردارند این است که قابلیت های زیادی روی آن سوار است و لود شدن آن به نسبت خیلی بیشتر است و در طراحی سایت سرعت یکی از ملاک های مهم است به خاطر اینکه هر چه تعداد بازدید کننده ها بیشتر باشد سایت هایی که با برنامه نویسی اختصاصی طراحی شده اند بیشتر و بهتر جوابگو خواهند بود.

فاکتور چهارم: تفاوت قیمت طراحی سایت بین این دو سیستم

قطعاً قیمت طراحی سایت بین این دو تفاوت فاحشی دارد و سایت هایی که با برنامه نویسی اختصاصی طراحی و اجرا می شوند به طبع قیمت خیلی بیشتری به نسبت سایت هایی که با سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS طراحی می شوند دارند چرا که زمان و تخصص کمتری در طراحی این نوع سایت ها انجام می گیرد.

فاکتور پنجم: تفاوت امنیت وب سایت بین این دو سیستم در طراحی سایت

زمانی که به سمت طراحی سایت حرکت می کنید یکی از فاکتورها و عوامل مهم در این طور مواقع امنیت وب سایت خواهد بود و به طبع سایت هایی که به وسیله برنامه نویسی اختصاصی و کاملاً سفارشی برنامه نویسی و تهیه شده اند از امنیت بیشتری به نسبت سایت های آماده و سیستم مدیریت محتوای CMS از خودشان نشان می دهند.

[attention]سایت های اختصاصی از امنیت بهتری برخوردار هستند[/attention]

البته نه اینکه سیستم CMS اصلاً امن نیست ولی بیشتر امنیت این نوع سیستم ها بستگی به هسته سیستم و همچنین افزونه های به کار گرفته شده دارد و اگر این نوع سیستم CMS مرتباً آپدیت و به روز رسانی شود قطعاً از امنیت خیلی بالایی برخوردار خواهند بود و به طبع اگر سیستم به روز رسانی و آپدیت نشود قطعاً سایت با خطر هک شدن و خیلی خطرهای دیگر مواجه خواهد شد. در آن سو هم اگر طراحی سایت که به صورت اختصاصی و سفارشی اما تحت نظر برنامه نویس های بی تجربه نوشته شود ممکن است امنیت آن هم به خطر بیفتد.

فاکتور ششم: تفاوت کاربری بین این دو سیستم

طراحی سایت اختصاصی

سایت هایی که با سیستم های مدیریت محتوا یا همان CMS طراحی می شوند دارای بخش هایی هستند که به راحتی می توانید آنها را حذف، ویرایش و یا اضافه کنید و به خاطر اینکه با گذشت زمان برنامه نویس های زیادی به صورت مداوم آنها را بهینه سازی می کنند پس به طبع کاربری آسان تری هم برای مدیر سایت دارد.

در آن سو سایت هایی که با برنامه نویسی اختصاصی و سفارشی طراحی می شوند قطعاً به گونه ای سفارشی تر بخش مدیریت آن برنامه نویسی و طراحی می شود و این امکان هم وجود دارد که کیفیت و کارایی و همچنین کاربری آن برای مدیریت سایت یک مقدار گیج و سردرگم باشد.

اما نکته ای که می توان مد نظر داشت این است که مواقعی هست که شما نیاز به یک امکانات خاص در بخش مدیریت سایت دارید که در سیستم های آماده مدیریت محتوا این مورد وجود ندارد پس با استفاده از برنامه نویسی اختصاصی می توانید این ابزار را به بخش مدیریت اضافه کنید تا مدیر راحت تر بتواند سایت را تحت کنترل خودش داشته باشد.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!