طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟


responsive web design vs app top

طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟

شاید در دنیای پر از اپلیکیشن ها و وبسایت ها شما درگیری این سوال شده باشید که واقعا طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ اگر صاحب یک کسب و کار هستید یا می خواهید وبسایتی بسازید برای کاربردهای شخصی یا شرکتی یا مثلا برای فروش محصولی باید بدانید که آیا طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ وبسایت ریسپانسیو یا واکنشگرا به وبسایتی می گویند که در تمام صفحات نمایش منظم و زیبا خواهد بود و نسبت به هر اندازه ای از هر صفحه نمایش اجزای وبسایت کوچک یا بزرگ می شوند

[attention]در تمام صفحات سایت ریسپانسیو، نمایش مطالب منظم و زیبا است[/attention]

یعنی اگر شما وبسایتی که جهت نمایش در صفحات نمایش بزرگ طراحی کردید را کاربری با موبایل باز کند وبسایت مناسب صفحه نمایش کوچک موبایل خواهد بود و کاربر از وبسایت لذت می برد و مشکلی با آن نخواهد داشت(امروزه بیشتر وبسایت اینگونه ساخته می شوند) و اپ یا اپلیکیشن به نرم افزار های موبایل گفته می شود که جهت کاربرد های مختلف ساخته می شوند مثل اپلیکیشن Shareit که جهت انتقال فایل بین موبایل استفاده می شود داشتن یک وبسایت ریسپانسیو و اپ هر کدام مزایایی دارد و به طور قطع نمی توان گفت کدام بهتر است اما در حالت کلی بهتر است که یک وبسایت عالی بسازید که ریسپانسیو هم است بجای هزینه ی اضافی یک اپلیکیشن موبایل که همان کارهای وبسایت را انجام می دهد در ادامه این سوال که طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ را دقیق بررسی خواهیم کرد البته جواب ها به طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ هم به نفع سایت های ریسپانسیو خواهد بود و هم به نفع اپ(تمام جوانب در نظر گرفته می شود).

responsive web design vs app

طراحی سایت ریسپانسیو و اپ هر کدام مزایا و معایبی دارد

طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟؛ آیا کسی از اپلیکیشن شما استفاده می کند؟

بیاید صادق باشیم در طول روز از چند اپلیکیشن موبایل استفاده می کنید؟ مسلما جواب شما تعداد کمی است و شما دقت داشته باشید که از اپلیکیشن هایی استفاده می کنید که همان کار وبسایت را انجام نمی دهد بلکه اپلیکیشن کاربرد خاصی دارد و وبسایت آن فقط برای دانلود اپلیکیشن، اطلاعات از شرکت، یا معرفی کسب و کار است و هیچکدام از اپلیکیشن های که زیاد استفاده می شوند توسط کاربران نسخه ی موبایلی یک وبسایت نبوده اند(براساس آمار) و باید بدانید که 60 درصد کاربران هیچ اپلیکیشن جدید در طول ماه برروی گوشی خود نصب نمی کنند و به طور متوسط فقط 3.2 درصد اپلکیشن ها بیش از یک ماه برروی گوشی کاربران دوام آورده است پس تا اینجا در جواب سوال طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ باید بگوییم که طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است.

طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟؛ گوگل یا گوگل پلی

اگر باز هم به دنبال این سوال می گردید که طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ تصور کنید که می خواهید یک وسیله ی برقی بخرید مثل یک موبایل یا فن برای لپ تاپ اگر به اپ استور یا گوگل پلی بروید و بنویسید که خرید فن لپ تاپ یا فروشگاه اینترنتی لوازم برقی مسلما با نتایج عجیبی روبرو خواهید شد در صورتی که اگر در گوگل همین عبارت ها را جستجو کنید فورا به بهترین وبسایت خرید فن برای لپ تاپتان برخورد خواهید کرد و این نشان می دهد که اگر اپ موبایل تان جهت رفع یک نیاز خاص طراحی نشده یا مثلا یک سرگرمی کاملا جدید پس نیازی به وجود آن نیست پس در جواب طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ باید بگوییم که اگر دارای یک برند معتبر نیستید مسلما سایت ریسپانسیو بسیار بهتر است.

[attention]اگر یک برند معتبر نیستید، سایت ریسپانسیو بهتر است[/attention]

 

طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟؛ اهمیت اپ در کسب و کار

در جواب طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ اینبار می گوییم اپ موبایل بهتر است اما چگونه؟ شاید عجیب باشد اما نزدیک به 70 درصد از جهان موبایل دارند(بیش از 80 درصد از موبایل های هوشمند) یعنی فقط کسانی موبایل ندارند که یا خردسال هستند یا هیچ گونه نیازی به آن ندارند پس این فرصت بسیار خوبی برای کسب و کارهاست ما گفتیم که یک وبسایت ریسپانسیو بهتر از اپ هست اما این در صورتی است که شما بجای اینکه کاری کنید که وبسایتتان در موبایل ها هم مناسب باشد می خواستید که هزینه ی زیادی به همراه دردسرهای نگهداری و اپدیت یک اپلیکیشن را به جان بخرید اما اگر یک ایده ی بکر دارید که حتما باید یک اپلیکیشن موبایل باشد پس در این مورد درنگ نکنید و اگر احساس به یک وبسایت نیز برای آن می کنید فقط کافی است که در وبسایت نحوه ی دانلود اپلیکیشن باشد و یا اخباری از کسب و کارتان یا مثلا اطلاعات کامل و مقالاتی شیک که کاربر را بیشتر با برند شما آشنا کند و در گوگل باعث محبوبیتتان شود پس در صورتی که اپلیکیشن موبایل نیازی واقعی از جامعه رفع کند شما باید روی آن بیشتر سرمایه گذاری کنید و می توان گفت در این صورت جواب سوال طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ اپ موبایل است.

internet and mobile usage

نگاهی به آمار استفاده از تلفن های همراه و اینترنت بیندازید

طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟؛ هزینه ها

دیگر مورد مهم در سوال طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ هزینه ها برای هر کدام است هزینه ی یک وبسایت عالی و ریسپانسیو بسته به موارد مشابه و شرکت مشابه مسلما کمتر از یک اپ موبایل است و این مورد را در نظر داشته باشید که هزینه برای وبسایت فقط یکبار است(در صورت داشتن یک پنل شما می توانید محتوا به وبسایت اضافه کنید یا حذف کنید) اما اپ موبایل هم برای آپدیت های متعدد نیاز به هزینه دارد و هم پلتفرم های مختلف، مثلا شما باید یک نسخه برای آندروید بسازید(عموم تلفن های همراه) هم یک نسخه برای آی او اس(تلفن های همراه اپل) و هم نسخه ای برای ویندوز موبایل یا بلک بری یعنی در واقع شما چندین بار هزینه می کنید و گاهی اوقات اپلیکیشن شما با بازدید خوبی هم مواجه نخواهد شد پس در جواب سوال طراحی سایت ریسپانسیو بهتر است یا اپ موبایل؟ اینبار می گوییم سایت ریسپانسیو چون شما نیاز به هزینه ای اضافی نخواهید داشت و همین برای رشد کسب و کار و برندسازی کفایت می کند(فقط در صورتی به فکر ساخت اپلیکیشن باشید که بتوانید آن را روی گوشی های کاربران نگه دارید اپلیکیشن شما باید در جهت رفع یک نیاز واقعی باشد).

 

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!