سوالاتی که باید در اولین جلسه از طراح و مجری وبسایت بپرسید


طراحی سایت

یک پروژه حرفه ای با یک جلسه حرفه ای شروع می شود. حرفه ای بودن به معنی متخصص یا فنی بودن نیست بنابراین اگر تخصص و شناخت عمیقی در حوزه طراحی وب ندارید و سفارش راه اندازی یک سایت، اپلیکیشن موبایل یا خدمات بازاریابی اینترنتی نیاز پیش روی شماست باز می توانید مثل یک حرفه ای وارد جلسه ی کاری شود. بیان آنچه که کارفرما لازم است قبل از شروع فرایند سفارش طراحی سایت در نظر بگیرد از زبان یک مجری متداول نیست.  با این حال ما این موارد را نه فقط برای اطلاع شما، بلکه به منزله یادآوری تعهدات خودمان، با شما در میان می گذاریم.

از آنجایی که ما در اصفهان مستقر هستیم عمده مشتریان ما هم از این شهر هستند خصوصا کسانی که حضورا با آنها وارد گفتگو یا مذاکر می شویم یا کسانی که به واسطه جستجوی عبارت طراحی سایت در اصفهان با ما ارتباط برقرار کرده و قرار است همکاری بلندمدتی با سود دوطرفه داشته باشیم که نقطه شروع آن راه اندازی یک سایت با برنامه موبایلی است. حتی اگر با طراح دیگری قرار همکاری دارید یا به هر دلیل تمایل ندارید با ما به عنوان مجری کار کنید تاکید می کنیم که تمامی مواردی زیر را در همان جلسه اول روشن کنید تا در مسیر همکاری شما  به عنوان کارفرما و مجری سایت با مشکل مواجه نشود.

نیازتان را به  صریح ترین شکل ممکن بیان کنید

یک سایت شخصی سازمانی، یک فروشگاه اینترنتی، یک برنامه موبایلی اندروید و مواردی از این دست خیلی کلی و مبهم هستند. درست مثل این به یک نمایشگاه خودرو مراجعه کنید و بگویید یک خودرو می خواهید یا از مشاور املاک محل خود فقط سراغ یک خانه را بگیرید و منتظر بمانید تا بقیه سوالات را فروشنده بپرسد. چه خودرویی؟ چه خانه ای؟ وقتی بگویید ما یک شرکت صنعتی در حوزه خدمات دستگاههای cnc مخصوص چوب هستیم و می خواهیم یک سایت مناسب با فعالیت خودمات داشته باشیم که امکان فروش قطعه، ثبت سفارش خدمات و.. داشته باشد موضوع کاملا متفاوت است.

طراحی سایت

 

پیشنهاد می کنیم قبل از این که با شرکت مجری یا طراح خودتان جلسه برگزار نمایید حداقل 5 تا 10 مورد از سایت هایی که تمایل دارید نمونه و مشابه آن را داشته باشید و یا نزدیکترین ساختار را به ایده و فضای ذهنی شما دارد را انتخاب کرده و در جلسه اول آنها را بهانه ای برای استعلام هزینه و زمان نمایید. الزامی نیست سایت ها ایرانی یا خارجی یا به چه زبانی باشند. این شروع خیلی خوبی است که بخش قابل توجهی ابهامات را برای شما و مجری مرتفع می سازد.

همه نمونه کارهای مجری مناسب فعالیت شما نیست

مشاهده نمونه کار مرتبط با نیاز شما کاملا طبیعی و حق هر کارفرماست اما نباید فراموش کنید که همه نمونه کارهای یک مجری مناسب فعالیت و حوزه کاری شما نیست و ممکن است دقیقا در صنعت شما نمونه مشابه عینی وجود نداشته باشد. بهترین گزینه این است که برای مشاهده نمونه کار به نزدیک ترین گروه کاری خودتان مراجعه کنید. حتی ممکن است در صنعت شما آن مجری نمونه دقیق و عینی نداشته باشد یا بالعکس دهها نمونه سایت مشابه آنجه مدنظر شماست در فهرست کارهای انجام شده آنها باشد. در هر دو صورت توجه خودتان را محدود به نزدیکترین نمونه ای کنید که با صنعت و بودجه شما هماهنگ است.

پیش نویس قرارداد و شناخت ادبیات حقوقی آن

اولین و مهمترین سوال در یک جلسه سفارش خدمات وب، هزینه طراحی سایت نیست. اگر با ادبیات حقوقی کسب و کار آشنایی ندارید این قسمت یکی از مهمترین بخش های آن است. حرفه ای بودن این نیست اگر بند یا تبصره یا عنوانی را نداند نپرسید. نیازی نیست صبر کنید تا بعدا در گوگل جستجو کنید چون برخی از بندهای حقوقی فناوری نیاز به توضیح دقیق دارد و ممکن است جستجوی تیتروار آن به ابهام شما بیفزاید. پیش نویس قراردادر ا بخوانید و هر بند، تبصره یا عبارتی را متوجه نشدید صریح و راحت بپرسید چرا که معنی، مفهوم و نتیجه آن مدت ها با شما خواهد ماند.

قیمت و تشریح هزینه راه اندازی و نگهداری

عوامل متعدد بر رویی هزینه طراحی سایت تاثیرگذار است به همین دلیل یک سایت یا سرویس ظاهرا مشابه در شرکت های مختلف قیمت های مختلفی دارد. می توانید شرح جزئیات هزینه نهایی را در همان جلسه اول از مجری سوال کنید مشروط بر این که با ساختار هزینه کرد وب آشنایی نسبی داشته باشید. مثلا تفاوت انواع سرور میزبانی و همچنین انواع وب سرویس را با قیمت آن بدانید. هزینه طراحی سایت تنها به اطلاع از کلیات قمیت ختم نمی شود. روش پرداخت آن در شرکت ها متفاوت است، این موضوع کاملا  توافقی است و بستگی به شرایط طرفین دارد. مهم است که در همان جلسه اول در این مورد صحبت و از شرایط مالی مطلع باشید.

زمان انجام پروژه و تحویل آن

زمان انجام یک پروژه تحت وب باید به تفکیک بخش های متعدد آن مشخص باشد. زمان کلی هر دو طرف کارفرما و مجری را به با مشکل مواجه خواهد ساخت. یک قرارداد خوب زمان بندی شده باید مطابق بندهای قرارداد تنظیم شود. اگر قرارد شما جامع و شامل خدمات متنوعی پیوسته ای مثل طراحی سایت، تامین محتوا، خدمات سئو و .. است هر بخش باید زمان بندی و شرح و شرایط خود را داشته باشد. این موضوع در نظم کار تاثیر زیادی دارد.

مالکیت ها و دسترسی ها

ممکن است دامنه شما را شرکت مجری به ثبت برساند یا از قبل ثبت شده باشد. همچنین شرایط شرکتها و سایت ها در ارائه دسترسی به بخش های مختلف سایت متفاوت است. قرارداد شما باید صراحتا و دقیقا وضعیت مالکیت سایت را در یک قالب اداری به رسمیت شناخته و همچنین دسترسی نمایندگان را اعم مشخص نماید. توجه به این بخش برای سهولت نقل و انتقال سایت به یک شرکت یا مجری دیگر یا حتی واگذاری بین شرکا اهمیت دارد.

طراحی سایت

تعیین وضعیت پشتیبانی

بخش قابل توجهی از اعتبار و پایداری یک سایت یا برنامه وابسته به خدمات پشتیبانی آن است. خدمات پشتیبانی در میزان هزینه سایت تاثیرگذار به سزایی دارد. معمولا در اکثر قراردادهای انجام کار، خدمات پشتیبانی نیز توسط مجری انجام می شود. لازم است شرح وظایف پشتیبانی سایت به تفکیک و دقیق با مدت زمان مشخص ذکر شود. هزینه آن ممکن است به همراه اجرای پروژه لحاظ شود و یا به صورت مستقل محاسبه گردد. در هر صورت باید تعهدات پشتیبانی و همچنین وضعیت سایت شرایط خارج از کنترل طرفین مشخص شود.

حق مالکیت معنوی و کپی رایت

وضعیت مالکیت های تشکیل دهنده کار مثل سورس کدپروژه، هویت بصری و تجاری، محتوا و مواردی از این دست باید کاملا به توافق طرفین رسیده و به عنوان کارفرما از آن مطلعه باشید. عدم شفافیت و ذکر مبهم این موارد باعث دعواهای حقوقی طولانی مدتی خواهد شد که به بازی های دو سر باخت شبیه است. از سوی دیگر هر وب سایت یا برنامه پس از مدتی با کاربران و حتی مشتریان خود ممکن است دچار تعارض شود که در صورت مشخص نبودن مالکیت معنوی ممکن است یک تعارض ساده منجر به یک دعوی حقوقی طولانی مدت شود.

طراحی سایت در اصفهان

به دنبال مرکزی معتبر برای طراحی سایت در اصفهان یا توسعه سایت هستید؟ آروند آماده‌ است تا با قدرت توسعه و پشتیبانی سایتتان را ‌برعهده بگیرید. با ما تماس بگیرید

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!