جریمه گوگل چیست و چرا از طرف گوگل جریمه می شویم؟


جریمه گوگل چیست و چرا از طرف گوگل جریمه می شویم؟

جریمه گوگل یکی از مواردی است که ممکن است برای خیلی از سایت ها به وجود بیاید البته به شرط اینکه از قوانینی که گوگل معین کرده تخطی کنید. گوگل همیشه سعی کرده بهترین نتایج را به واسطه موتورهای جستجویش به کاربران نشان دهد و به خاطر همین است که با کوچکترین خطایی که از طرف سایت ها رخ می دهد آنها را جریمه می کند.

جریمه گوگل

در این هیچ شکی نیست که گوگل همیشه به فکر کاربران بوده و هست و سعی کرده که سایت هایی که بهترین و مفیدترین محتواها را تولید می کنند در جایگاه و رتبه ای مناسب قرار دهد و این میسر نمی شود مگر اینکه سایت ها به قوانینی که ارائه داده است عمل کنند.

[attention]گوگل سعی می کند بهترین سایت ها را به کاربران معرفی کند[/attention]
شرکت گوگل مدت ها پیش به این موضوع اذعان کرده که سایت هایی که از قوانین وی پیروی نکنند آنها را جریمه می کند که در برخی از موارد این اصول و قوانین هایی که توسط این سایت ها زیر پا گذاشته می شود به صورت ناآگاهانه است و خودشان از این موضوع اطلاعی ندارند.

جریمه گوگل چیست و چرا اصولاً سایت ها جریمه می شوند؟

جریمه گوگل چیست و

الگوریتم ها و قوانین گوگل از سال 2000 به بعد در حال تغییر هستند و هر از گاهی آپدیت می شوند و این تغییر و تحول از آن زمان تا به حال، در حال تکامل هستند و به اینجایی رسیده که گوگل سطح کیفیت دنیای وب را تشکیل شده از محتواهای با کیفیت و ناب می داند و پنالتی سایت هم از جایی شروع می شود که از محتواهای بی کیفیت یا کپی برداری شده استفاده کنید.
یکی از این الگوریتم های گوگل الگوریتم پنگوئن بود که در سال 2012 توسط گوگل به روزرسانی و آپدیت شد. در آن زمان خیلی از سایت هایی که محتواهای بی کیفیت، بی ارزش و کپی برداری شده را در سطح دنیای پخش کرده بودند به یک باره از نتایج جستجو حذف شدند و این شروعی بود برای جریمه گوگل.

[attention]الگوریتم پنگوئن شروعی برای جریمه گوگل بود[/attention]
با این روشی که گوگل در پیش گرفته بود سایت ها مجبور بودند برای رسیدن به صدر جستجوی گوگل سعی و تلاشی بیشتری از خودشان نشان دهند و مدام تولید محتوا کنند و آن را برای موتورهای جستجو بهینه کنند که خدایی نکرده شامل جریمه نشوند چرا که پنالتی شدن سایت دردسرهای زیادی را برای آنها به همراه خواهد داشت و شاید بزرگترین دردسر آنها این است که از اول باید شروع کنند.

انواع جریمه گوگل

به طور حتم شامل جریمه گوگل شدن و یا در اصطلاح پنالتی شدن سایت می تواند بیشتر از هر چیزی به ضرر یک کسب و کار آنلاین باشد اما اگر قرار بر این است که شامل پنالتی نشوید پس بایستی دقت کنید که سایت تان جزو موارد زیر نباشد:

 • سایت هایی که متن ها و لینک های مخفی از چشم کاربران ایجاد می کنند
 • ریدایرکت کردن های غیر مجاز به دیگر سایت ها بدون اجازه کاربر حتی بدون اینکه آنها کلیک کنند
 • وب سایت هایی که در استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی از خودشان نشان می دهند هم شامل جریمه گوگل خواهند شد
 • سایت هایی که ویروس ها و برنامه های مخرب و بدافزار تولید می کنند
 • سایت هایی که به جای اینکه تولید محتوای ناب داشته باشند سعی می کنند محتوای دیگران را بدون ذکر منبع در سایتشان کپی کنند
 • استفاده از سئو کلاه سیاه که نشان از این است که به هر شکلی شده موتورهای جستجو یا گوگل را فریب دهند که در این طور مواقع حتماً شامل جریمه خواهید شد
 • سایت هایی که اقدام به خرید بک لینک می کنند
 • اگر در طراحی سایت یا بعد از آن خطای 404 را مشاهده کردید و این مورد به صورت مکرر تکرار شد و برای حل آن اقدام نکنید و سریعاً دست به کار نشوید، قطعاً شامل جریمه خواهید شد

اما یک سوال مهم این است:

چطور از جریمه گوگل یا پنالتی شدن سایت توسط گوگل خلاص شویم؟

چطور از جریمه گوگل یا پنالتی شدن سایت توسط گوگل خلاص شویم؟

مطمئناً سایت هایی که شامل جریمه می شوند کار راحتی در پیش ندارند و مدتی زمان می برد که به حال اولی خودشان برگردند.
در اصل دو نوع جریمه یا همان پنالتی شدن سایت وجود دارد:

 • حالت اول: پنالتی دستی

این نوع پنالتی یا جریمه گوگل شخصاً توسط کارکنان و کارمندان گوگل انجام می شود و اگر متوجه شوند سایتی بر خلاف قوانین و سیاست های گوگل عمل کرده سایت وی را شامل جریمه گوگل می کنند. مواردی مانند خرید بک لینک، مخفی کاری، وجود بدافزار در سایت، ریدایرکت کردن های مخرب به دیگر سایت ها.

[attention]پنالتی دستی توسط کارکنان و کارمندان گوگل انجام می شود [/attention]
تنها راه حل موجود در جریمه گوگل آن هم به صورت دستی این است که شخصاً از گوگل عذرخواهی کنید و اعلام کنید که دیگر از اینگونه مشکلات به وجود نخواهد آمد و درخواست کنید که مجدداً ایندکس کردن مطالب را شروع کند تا سریعاً به رتبه مورد نظرتان در نتایج جستجو دست پیدا کنید.

 • حالت دوم: پنالتی اتوماتیک

در این قسمت الگوریتم های مشخص شده بدون دخالت انسان و به صورت اتوماتیک جریمه گوگل را شامل حال سایت هایی که خلاف قوانین عمل کرده اند، می کنند و شاید یکی از انواع جریمه گوگل که شامل این سایت ها می شود تغییر رتبه در نتایج جستجو باشد.

جریمه گوگل توسط کدام الگوریتم ها اجرا می شود؟

جریمه گوگل توسط کدام الگوریتم ها اجرا می شود؟

برای جریمه گوگل سه الگوریتم وجود دارد که هر کدام مسئول یک قسمت هستند و کار جریمه کردن را بر عهده گرفته اند.

 • الگوریتم پاندا جریمه گوگل را شامل سایت هایی می کند که از محتواهای تکراری استفاده می کنند
 • الگوریتم پنگوئن سایت هایی را زیر نظر دارد که بیش از حد و به صورت افراطی از کلمات کلیدی استفاده می کنند
 • الگوریتم مرغ مگس خوار هم جریمه را شامل سایت هایی می کند که هم سرعت لود پایینی دارند و هم بک لینک های زیادی از دیگر سایت ها دریافت نکرده اند

اما به هر حال فرقی نمی کند که جریمه یا پنالتی شدن سایت توسط کدام یک از این الگوریتم ها اجرا شود. مهم این است که اگر این جریمه اجرایی شود به طور حتم در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو تأثیرگذار خواهد بود و هم ترافیک کمتری را دریافت خواهید کرد.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!