چند تکنیک ساده برای کاهش بانس ریت سایت


کاهش بانس ریت سایت

کاهش بانس ریت این روزها به یکی از اصلی ترین کارهایی مبدل شده که هر مدیر سایتی باید به آن اهتمام ویژه ای داشته باشد و به طور حتم اگر بانس ریت یا همان نرخ فرار کاربر از سایت کاهش پیدا کند باعث محبوبیت سایت نزد موتورهای جستجو خواهد شد و بعد از مدتی شاهد افزایش رتبه و در نتیجه افزایش فروش خواهید بود.

اما قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم بایستی بدانید که بانس ریت (bounce rate) چیست و کاهش بانس ریت چه مزیت هایی برای یک کسب و کار اینترنتی دارد:

[attention]بانس ریت یعنی افزایش دادن میزان زمان حضور کاربران در سایت[/attention]

بانس ریت چیست؟

ساده ترین معنی که می توان برای بانس ریت (bounce rate) بیان کرد این است: نگه داشتن بیشتر کاربران در سایت و یا به زبانی دیگر یعنی افزایش دادن میزان زمان حضور کاربران در سایت.

بانس ریت چیست؟

شاید یک مقدار گیج کننده باشد که یک قسمت از مطالب در مورد افزایش بانس ریت صحبت شد و جایی دیگر در مورد کاهش آن. باید اینگونه گفت که در اصل کارها، تکنیک ها و ترفندهایی که شما روی سایت تان انجام می دهید تا کاربر میزان حضورش در سایت افزایش پیدا کند به کاهش بانس ریت مشهور است و تمامی دغدغه مدیران سایت ها همین است و یکی از عوامل موثر در سئو و بهینه سازی سایت همین افزایش نرخ فرار کاربران سایت است.

مزیت های کاهش بانس ریت سایت

 • کاهش نرخ فرار کاربران باعث بهبود سئو سایت خواهد شد
 • هر چه نرخ خروج کاربر از سایت کمتر باشد باعث افزایش رتبه در نتایج جستجوی گوگل خواهد شد
 • کیفیت سایت شما به کاهش بانس ریت سایت تان بستگی دارد
 • وقتی نرخ فرار کاربر از سایت کمتر باشد یعنی نرخ بازگشت کاربران برای دفعات بعد بیشتر خواهد شد
 • کاهش نرخ فرار کاربر نشان دهنده محبوبیت سایت از نظر گوگل و موتورهای جستجویش است

عوامل و فاکتورهای موثر در کاهش بانس ریت سایت:

فاکتور اول: بالا بودن سرعت سایت

یکی از فاکتورها و عوامل مهم در کاهش بانس ریت یا کاهش نرخ فرار کاربر، افزایش سرعت سایت است و در کل شما بین 3 الی 5 ثانیه بیشتر فرصت ندارید تا کاربر را مُجاب کنید وارد سایت شود پس از همین ابتدای کار بایستی متوجه شده باشید که افزایش سرعت سایت چقدر برای کاهش نرخ پرش کاربران ارزشمند است و اجازه دهید یک مقدار رُک صحبت کنیم: کاربر حوصله این را ندارد که منتظر بماند تا ببیند سایت شما کی بالا می آید و بعد بتواند از خدمات سایت تان استفاده کند.

[attention] افزایش سرعت سایت باعث کاهش بانس ریت می شود[/attention]

پس تا جایی که می توانید از عواملی که باعث می شود سرعت ورود و خروج یا لود شدن سایت بالاتر می رود استفاده کنید تا به وسیله همین سرعت بتوانید مزیت های زیادی از جمله کاهش Bounce rate، افزایش بهبود تجربه کاربری، افزایش مشتری، افزایش ترافیک، افزایش رتبه سایت در گوگل و خیلی از موارد دیگر را به دست بیاورید.

اما عوامل موثر در افزایش سرعت سایت:

 • پایین آوردن حجم صفحات به خصوص صفحه اول سایت
 • کاهش حجم تصاویر به کار رفته در صفحات
 • استفاده از هاست های قدرتمند
 • استفاده کمتر از فایل های جاوا اسکریپت و CSS
 • ادغام کردن فایل های CSS و جاوا اسکریپت
 • فعال سازی GZIP
 • اگر از سایت های وردپرسی استفاده می کنید، پلاگین های کمتر در سایت تان قرار دهید

و خیلی از موارد دیگر.

فاکتور دوم: تولید محتوای ناب برای کاهش بانس ریت

تولید محتوای ناب و ارزشمند به صورت روزانه می تواند سایت تان را در موتورهای جستجو در بهترین رتبه های نتایج قرار دهد و یکی از بهترین روش ها برای نگه داشتن کاربران در سایت آن هم به صورت طولانی مدت است. شاید به صورت روزانه محتوا تولید کردن کاری سخت و دشوار باشد اما ارزش این را دارد که کاربر وارد سایت شود و با دیدن مطالب و محتواهای تولید شده تان ترغیب شود تا مطالب قدیمی تر را هم مشاهده کند.

هر چه محتواهای تولید شده با ارزش تر، مفیدتر و جذاب تر باشد به طبع باعث افزایش ترافیک سایت و در نتیجه کاهش بانس ریت یا همان کاهش نرخ پرش کاربر می شود و یکی از قوانین گوگل این است که سایت هایی که در یک ماه بیشتر از 16 پست وبلاگ در سایت شان منتشر می کنند به طبع نزدیک به 4 و نیم برابر بازید کننده های بیشتری را هم دریافت خواهند کرد.

پس سعی کنید روی این مورد برنامه ریزی کنید تا حداقل به صورت روزانه بتوانید محتوا تولید کنید و در کنار این مورد حتماً از لینک بیلدینگ یا همان لینک سازی داخلی هم استفاده کنید. چرا که با این کار کاربران ترغیب می شوند مطالب قدیمی تر را هم مشاهده کنند و این فوق العاده در کاهش بانس ریت سایت تأثیرگذار است.

فاکتور سوم: تجربه کاربری و رابط کاربری را بهبود ببخشید

یکی دیگر از عواملی که در کاهش بانس ریت تأثیر خیلی زیادی دارد بالا بردن تجربه کاربری (UX) و همچنین رابط کاربری (UI) در طراحی سایت است. سعی کنید در این طور مواقع خودتان را جای کاربر قرار دهید و از دید وی به مسائل نگاه کنید.

[attention]بالا بردن تجربه کاربری باعث کاهش بانس ریت می شود[/attention]

تصور کنید وارد یک سایت می شوید و نحوه کار کردن با سایت را نمی دانید. از بالا تا پایین را بر انداز می کنید اما متوجه نمی شوید این سایت چیست و به چه دردی می خورد. منوهای اصلی کاملاً گیج کننده هستند و چیدمان درست و حسابی ندارند، فونت ها و رنگ ها خیلی جالب نیستند و از همه مهمتر گزینه های اصلی و پرکاربردی که هر سایتی مربوط به خودش دارد را مشاهده نمی کنید. در این طور مواقع تنها کاری که می کنید این است که سایت را ترک می کنید و سراغ یک سایت دیگر می روید.

به طبع این خروج که در کمتر از چند ثانیه طول می کشد باعث می شود تا نرخ فرار کاربر از سایت افزایش پیدا کند و مطمئناً گوگل تمامی اینها را متوجه می شود که کاربر چه اندازه منتظر مانده تا سایت بالا بیاید، میزان حضور کاربر چند ثانیه یا چند دقیقه بوده است، به کدام نقاط سایت مراجعه کرده است و خیلی از موارد دیگر و همه ی اینها روی کاهش بانس ریت سایت تأثیر خیلی زیادی خواهد گذاشت.

پس سعی کنید مواردی که برای ایجاد یک رابط کاربری یا تجربه کاربری است را به سرعت اصلاح کنید تا یک حس خوب را به کاربران القاء کنید. از جمله

 • منوها و گزینه های پرکاربرد را دقیقاً جلو چشمان مشتری قرار دهید
 • دسته بندی های نامرتب را فوراً اصلاح کنید
 • از تصاویر با کیفیت برای سایت استفاده کنید
 • از فونت های زیبا و جذاب استفاده کنید
 • صفحاتی که برای شما ارزش بیشتری دارند را در صفحه اول قرار دهید و مابقی را حذف یا به جایی دیگر منتقل کنید

و خیلی از موارد دیگر که باعث افزایش تجربه کاربری می شود.

فاکتور چهارم: از لینک سازی داخلی یا همان لینک بیلدینگ استفاده کنید

مورد دیگری که تاثیر زیادی روی کاهش نرخ فرار کاربران تأثیر گذار است استفاده صحیح از لینک سازی داخلی بین مطالب جدید و مطالب قدیمی است. به طور مثال اگر یک محتوا در مورد راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی امروز منتشر کرده اید و چند مدت پیش هم یک محتوا در مورد موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی تولید کرده اید بایستی این دو محتوا را به وسیله لینک بیلدینگ یا همان لینک داخلی به یکدیگر متصل کنید.

این مورد زمانی اهمیتش را نشان می دهد که کاربر وارد مطلب جدیدتر شده و متوجه می شود یک مطلب قدیمی تر هم که مرتبط با این مطلب جدید هست وجود دارد و این باعث می شود تا میزان حضور کاربر در سایت افزایش پیدا کند و در نتیجه بعد از مدتی روی کاهش بانس ریت سایت تأثیر خیلی زیادی بازی خواهد کرد.

روش دیگری هم که می توانید به کار ببرید این است که در پایان مطالب چند لینک از مطالب قدیمی تر یا مطالب مرتبط با این مطلب را ارائه دهید تا کاربر بتواند با وارد شدن به این مطالب کاهش بانس ریت سایت را برای شما به ارمغان بیاورد.

یک نکته مهم:

هرگز مطالب تان را لینک باران نکنید. این کار در اکثر مواقع به اسپم شدن مطالب منجر می شود. تا جایی که می توانید به اندازه از لینک سازی داخلی استفاده کنید چرا که اگر به صورت اصولی این مورد انجام شود به راحتی می تواند10 الی 15 درصد نرخ پرش کاربران را کاهش دهد.

فاکتور پنجم: افراط در تبلیغات و استفاده از پاپ آپ لطفاً ممنوع

اجازه دهید رُک صحبت کنیم:

اگر می خواهید کاربران وارد سایت تان نشوند تنها کاری که می توانید انجام دهید استفاده بی رویه از تبلیغات و به خصوص فعال کردن پاپ آپ است.

در اصل پاپ آپ همان صفحاتی هستند که به یک باره با وارد شدن به یک سایت باز می شوند و شما را به یک صفحه دیگر منتقل می کنند به طور حتم این مورد روی افزایش بانس ریت و افزایش خروج کاربر از سایت خیلی خیلی تأثیرگذار است و تأثیرات آن به صورت کاملاً منفی است.

شاید در نگاه اول پاپ آپ ها در افزایش مشتری تأثیر داشت باشند اما به شدت روی سئو سایت تأثیرات مخرب و منفی دارند و به هیچ عنوان به هیچ کسی پیشنهاد نمی کنیم که از این نوع تبلیغات باز شونده استفاده کنند چرا که به جای اینکه باعث کاهش بانس ریت شود برعکس باعث افزایش نرخ فرار کاربر می شوند.

تجربیات  و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!