بهترین روش انتخاب نام سایت


طراحی سایت در اصفهان

انتخاب نام اگر چه ساده به نظر می رسد، یکی از مهم ترین چالش های پیش روی کسب و کارهای نوپا فارسی است. در اهمیت نامگذاری صحیح همین بس که بدانید صدها بار می توانید قالب گرافیکی سایت یا برنامه موبایلی خودتان را عوض کنید یا در نحوه اجرای ایده کسب و کارتان چرخش ایجاد کنید اما نام انتخاب شده به سادگی قابل تغییر نیست، همین طور که اسمی که خانواده برای شما انتخاب کرده است به آسانی قابل تغییر نیست. دلایل این امر در الزاماتی است که هر نام حقیقی، حقوقی و تجاری در زمان انتخاب باید به آن توجه کند.

از اقتباس و انتخاب های فی البداهه و بدون زحمت پرهیز کنید

سایت ها و فروشگاه های اینترنتی زیادی فارسی از نامهای ترکیبی مشابه «دیجی کالا» استفاده می کنند و خواهند کرد اقتباسی فی البداهه، بدون زحمت و فکر قبلیِ منسجم. اطمینان داشته باشید سرواژه «دیجی» را با هر اسم دیگری که ترکیب و جستجو کنید یک سایت برای آن هست! مثل: «دیجی دارو، دیجی چوب، دیجی آهن، دیجی کتاب، دیجی ساعت و ..»

آیا ما به بن بست انتخاب نام و یافتن واژه مناسب رسیده ایم؟ شما چقدر با این نوع انتخاب نام موافق هستید؟ آموزش انتخاب نام تجاری و دامنه می تواند سرفصل ها و مباحث مستقلی به خود اختصاص دهد، این مطلب بررسی نقدگونه ای است از انتخاب نام برای کسب و کارهای نوپای اینترنتی در وب فارسی.

اهمیت انتخاب نام در قالب زمان و هزینه

انتخاب و تغییر نام صرف نظر از این که نام شخص باشد، تجارت یا شرکت از قوانین کلی و جزئی ثابتی تبعیت می کند. اولین قانون «زمان» است. هرچقدر از یک نام انتخابی زمان بیشتری بگذرد تغییر آن سخت تر و به تبع آن پرهزینه تر خواهد بود. کافیست نگاهی به نام خیابان ها و میادین شهر خود بیندازید که بعد از گذشت سالها همچنان با نام «سابق» خود شناخته و نامیده می شوند علارغم این که در آدرس های پستی نام جدیدتری دارند.

انتخاب نام سایت
انتخاب نام سایت

قانون دوم «هزینه» است، انتخاب نام مناسب ممکن است هزینه مستقیم مشهود در بر نداشته باشد اما تغییر نام قطعا دارای هزینه ی مشهود و ملموس است. قانون بعدی «ثبت» است. همه اسامی از قالب ثبتی یکسانی برخوردار نیستند اما همه نام های کاربردی نیاز به ثبت در مرجع خاص خود را دارند.

قوانین نانوشته دیگری هم در نامگذاری هست که اطلاع از آن کمک زیادی در تسهیل مسیر آینده تجاری شما خواهد داشت. مثلا در وب کمتر دیده می شود که یک کسب و کار نامی متفاوت از نام ثبتی خود (یعنی آدرس دامنه) داشته باشد. چیزی که مصداق غیر اینترنتی آن – خصوصا در مورد اشخاص – به وفور قابل مشاهد است.

الزامی نیست که عنوان دقیق نام تجاری شما در دامنه هم باشد. فرض کنید شما یک ارائه دهنده خدمات طراحی سایت در اصفهان هستید. کافیست به اول یا آخر دامنه نام انتخابی خودتان پسوند یا پیشوندهای دو یه سه حرفی اضافه کنید مشروط بر این که در تلفظ کلی نام تغییر ایجاد نکند.

اجتناب از غلط های مصطح

نام های مشابه «دیجی کالا» که در ابتدای مطلب بدان اشاره کردیم نمونه بارزی از اقتباس بدون هویت و خلاقیت است. موفقیت برند تجاری دیجی کالا، تأیید و تأکید بر این نیست که این شرکت از نام گذاری مناسبی استفاده کرده است، دیجیکالای امروز شامل هزاران کالای غیردیجیتال است که زیر چتر «دیجی» به معنا یا مخفف «دیجیتال» فروخته می شود، این بدین معنی است که در زمان نامگذاری پیش بینی کافی به جهت تغییر ماهیت کسب و کار وجود نداشته است، حال تصور کنید که کسب و کارهای نوپای اینترنتی از یک غلط مصطلح اقتباسی ضعیف هم داشته باشند.

نامی که بدون در نظر گرفتن مزیت و ماهیت یک کسب و کار، تنها بر اساس تکیه به موفقیت برند دیگری انتخاب شده باشد از ضعیف ترین انواع نامگذاری است و بیشترین سود را از این انتخاب برند اصلی می برد که بدین واسطه بیشتر شنیده و جستجو می شود.

ظاهرا چنین اقتباس هایی در دنیای وب معنا ندارد چرا که تمامی فعالان کارآفرینی اینترنتی می دانند انتخاب نامی مثل «دیجی» نه تنها مزیت به حساب نمی آید، نقطه ضعف نیز هست. اگر قرار است نامی را از جایی اقتباس کنید حوزه فعالیت خودتان و همین طور فرهنگ، ادبیات و تاریخ کشورمان پر است از منابع قابل اقتباس بسیار عالی.

توجه به هویت و ریشه نام سایت

اخیرا کسب و کارهای زیادی با نام های ترکیبی فارسی و لاتین راه اندازی شده اند که علی رغم خلاقیت، هویت خاصی را  دنبال نمی کنند، اقتباس های بدون  فکر نیز به این خلاقیت بدون کاربرد دامن می زند. اضافه کردن حرف «او» مشابه اسامی ایتالیایی نمونه ای از این خلاقیت بدون هویت هست. قرار نیست هر کلمه فارسی را به پس و پیش یک واژه لاتین اضافه کنید و صرف این که معادل یا نمونه دیگری ندارد آن را یک نام خوب قلمداد کنید.

شاید واژه «زودفود» راحت تلفظ شود و خوب هم نوشته شود اما یک نام بدون هویت است. یک کلمه فارسی و یک کلمه لاتین که ترکیب کامل آن نه برای فارسی زبانان قابل فهم است و نه برای انگلیسی زبان ها! به هویت نام توجه کنید، نام خود را از یک زبان مستقل انتخاب کنید و هرگز از ترکیب های من درآوری غیر اصولی استفاده نکنید، هر کلمه در هر زبان، باری از مفهوم و فرهنگ را به دنبال می کشد.

برای نمونه کافیست نام «کافه بازار» را جداگانه در دیکشنری های فارسی و لاتین جستجو کنید، یک نام گذاری ساده و حرفه ای که در هر دو زبان فارسی و لاتین دارای ریشه، مفهوم و نوشتار مشخصی است. «کافه بازار» نشان داد که هنوز هم برای ساختن یک نام دامنه خلاقانه و آزاد، نیازی نیست سراغ واژهایی بریم که در دو زبان، از هم بیگانه هستند و در یک زبان نامفهوم، همین قاعده در مورد سامانه تاکسی آنلاین «اسنپ» هم صدق می کند. اسنپ Snapp به انگلیسی سرواژه کلماتی است که علارغم سادگی می تواند مفهوم خوبی برای یک سرویس آنلاین باشد.

انتخاب نام سایت
انتخاب نام دامنه

بازار سیاه ثبت دامنه و روشهای خلاقانه مقابل آن

انتخاب نام در وب به سادگی آنچه که در نامگذاری که در کوچه و خیابان دیده می شود نیست. نام دامنه تنها یک بار و با یک ساختارِ کارکتر ثابت قابل ثبت است. این موضوع باعث شده که بازار سیاهی در انتخاب نام دامنه شکل گیرد که مختص کشور خاصی هم نیست. بسیاری از نام های خوب و شناخته شده به لحاظ تلفظ، معنا و کارکتر، تنها ثبت شده اند که در زمان مناسبی چندین برابر قیمت واقعی به فروش برسند. این دامنه ها هیچ هدف خاصی را هم دنبال نمی کند به جز تأمین قیمت سرسام آور دلالان دامنه، که گاها تا چندصد میلیون تومان هم می رسد. هیچ توجیه عقلانی و مالی وجود ندارد که یک استارتاپ بخواهد چنین مسیری برای بدست آوردن نام یک دامنه طی کند.

انتخاب نام به سختی مسیر نیست

نام مناسب اولین نمای بیرونی وب سایت شماست اما این انتخاب به سختی مسیر رشد و توسعه ای که در پیش دارید نیست. یک نام آزمایشی سریع انتخاب کنید، کار را شروع کنید و هم زمان با توسعه کسب و کار به کمک هم تیمی های خودتان انتخاب نام اصلی را به عنوان بخش مهمی از کار دنبال کنید، عجله نداشته باشید، نام های مختلف را صبورانه بررسی و مطالعه کنید.

نام هایی که با عجله انتخاب و ثبت می شوند دلچسب و خلاقانه نیستند. اطاق فکر برگزار کنید و از یک نام را با پسوندها مختلف و همین طور مفاهیم و معانی مختلف جستجو و ترکیب کنید. کسب و کار اینترنتی خودتان را با یک سایت شرکتی و شخصی مقایسه نکنید. باید نامی داشته باشید خلاقانه، معرف ویژگی ها و مزیت های خدمات و محصولاتی که ارائه می کنید. از همه مهم تر، قبل از ثبت نام تکلیف مسائل حقوقی و مالکیت قانونی را مشخص کنید. این روشنگری در آینده از بروز اختلافات زیادی جلوگیری خواهد کرد.

ما چه کمکی به شما می توانیم بکنیم؟

فهرستی از نام ها را برای شما جستجو و پیشنهاد می دهیم که در آن تلاش شده است استاندارهای مهمی که در این مطلب اشاره شد رعایت شود. این روند بخشی از فرهنگ مشاوره حاکم بر سازمان ماست چرا ما در دیجیتال مارکتینگ آروند معتقدیم کارمان فقط طراحی سایت نیست. هر فرایندی که به مشتری کمک کند زودتر و ساده تر به هدف خود نزدیک شود سود دوطرفه است.

طراحی سایت در اصفهان

به دنبال مرکزی معتبر برای طراحی سایت در اصفهان یا توسعه سایت هستید؟ آروند آماده‌ است تا با قدرت توسعه و پشتیبانی سایتتان را ‌برعهده بگیرید. با ما تماس بگیرید

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!