ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی


ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

از قدیمی ترین سرویس هایی که از زمان پیدایش اینترنت تا کنون با ما همراه بوده است، سرویس ایمیل می باشد. در ابتدا از سرویس ایمیل، تنها برای انتقال اطلاعات در قالب فایل های متفاوت بین دو نفر استفاده می شد. اما رفته رفته از این سرویس رایگان برای امور دیگری از جمله تبلیغات ایمیلی، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی نیز استفاده شد.

اگر از کسانی هستید که از گذشته عضو سرویس هایی نظیر یاهو میل بوده اید حتما تجربه این را داشته اید که ایمیل های ناشناسی را دریافت می کردید. که شاید جای سوال بود که این ایمیل ها از چه کسانی برای شما ارسال می گردد؟ چرا برای شما ارسال می گردد؟ و چگونه شما را پیدا کرده اند؟ با گذشت زمان و افزایش ایمیل های دریافت شده توسط هر نفر و پی بردن به جواب سوالات بالا و از بین رفتن ابهامات دیگر ایمیل ها اهمیت خود را کمی از دست دادند تا جایی که گاه هم بی اعتنا به آنها از کنارشان رد می شوید. و به همین دلیل میزان اثربخشی این سرویس برای کاربردهای تبلیغاتی کمتر شده است. اما همچنان از آن استفاده می شود و نمی توان تاثیرات مثبت آن را انکار کرد.

در دنیای دیجیتال مارکتینگ ابزارهای بازاریابی متنوعی به کمک مدیران می آیند. که یکی از این ابزارها که هزینه خیلی پایین تری نسبت به سایر ابزارها دارد، ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی است که شاید به دلیل همین هزینه پایین کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

 

تاریخچه ایمیل

[attention]ایمیل مارکتینگ، سرویسی بدون اسپم[/attention]

ابزارهای ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ نیز همانند سایر اقدامات در حوزه دیجیتال مارکتینگ، ابزارهای مخصوص به خود را دارد. که برای اجرای یک کمپین ایمیل مارکتینگ موفق می بایست از این ابزارها بهره برد.

انتخاب بهترین ابزار ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی به عواملی از جمله میزان بودجه شما برای انجام این کار بستگی دارد.

این ابزارها عبارتند از :

MailChimp

MailerLite

CampaignMonitor

Constant Contact

Yesware

Aweber

Icontact

VerticalResponse

Benchmark Email

این ها لیست کاملی از ابزارهای مفید جهت انجام ایمیل مارکتینگ است. برای آموزش این ابزارها می توانید به مقاله « ابزارهای ایمیل مارکتینگ» مراجعه کنید.

 

ابزارهای ایمیل مارکتینگ

 

طراحی ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

ما در اینجا طراحی ایمیل مارکتینگ را به ۵ مرحله اصلی تقسیم بندی کرده ایم که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

   بانک ایمیل

اگر به خریدن بانک ایمیل فکر می کنید باید بگویم از مسیر درست در انجام یه کمپین ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی خارج شده اید. پس این فکر را از سر خود بیرون کنید. و به دنبال ساخت یک لیست طبیعی از ایمیل مشتریان خود باشید.

مهم ترین و اصلی ترین بخش طراحی ایمیل مارکتینگ، ساخت لیست ایمیل مشتریان است که برای ساخت چنین لیستی  با دو مفهوم جدید مواجه هستیم : Opt-In و Subscribe

قبل از توضیح این دو مفهوم به این نکته توجه داشته باشید که بهترین و هوشمندانه ترین اقدام در ساخت لیست ایمیل این است که ایمیل هایی را در این لیست قرار دهیم که مشتاق به دریافت ایمیل از طرف کسب و کار ما هستند.

Opt-In

بدون شک تا به حال این تجربه را داشته اید که هنگام استفاده از سایتی با فرمی مواجه شده اید که در آن فرم آدرس ایمیل و به احتمال زیاد اطلاعاتی از جمله نام، نام خانوادگی و … را از شما دریافت کرده است. شما با رضایت فرم را پر کرده اید و این اجازه را به آن سایت داده اید که کمپین های ایمیل مارکتینگ خود را برای شما ارسال نماید. به چنین فرمی Opt-In گفته می شود.

Subscribe

«اشتراک» یا «عضویت» گزینه هایی است که حتما در سایت های مختلف دیده اید و بارها از آن استفاده کرده اید. Subscribe به همین گزینه هایی اطلاق می شود که کاربر با کلیک بر روی آن به لیست ایمیل شما می پیوندد. این دو مفهوم به ظاهر ساده، پیچیدگی های خاص و تکنیک های خاصی برای بالا بردن بازدهی را دارند که در مقاله ای با عنوان « طراحی ایمیل مارکتینگ » می پردازیم.

 

طراحی ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

 

انواع ایمیل در ایمیل مارکتینگ

ایمیل هایی که در یک کمپین ایمیل مارکتینگ مورد استفاده قرار می گیرند می توانند بسیار متنوع و نوآورانه باشد. و هر کسب و کاری می تواند علاوه بر ایمیل های عمومی که غالب کسب و کارها از آن مدل ایمیل استفاده می کنند، با اندکی خلاقیت مدل خاصی برای ایمیل های خود طراحی نماید. ولی به طور کلی مدل های زیر را می توان برای ایمیل مارکتینگ ها مثال زد :

 1. ایمیل خوش آمد گویی به کاربران
 2. رسید خرید کالا
 3. رسید حمل و نقل
 4. ایمیل تشکر و قدردانی
 5. ایمیل دعوت
 6. ایمل های Upsell (فروش بالا)
 7. ایمیل های Black Friday
 8. ایمیل نظرسنجی از مشتریان
 9. ایمیل تاریخچه مرورگر
 10. ایمیل های مناسبتی
 11. ایمیل معرفی محصول جدید

و …

انواع ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

 

نمونه ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی

در آخر می خواهیم به بررسی یک نمونه ایمیل مارکتینگ موفق بپردازیم.

شرکت آمازون با حدود 240 میلیون مشتری که 30 درصد از بازار تجارت الکترونیک آمریکا را از آن خود کرده است، بی شک موفق ترین تکنیک و استراتژی در دنیای دیجیتال مارکتینگ را به کار می برد. بنابراین بررسی این شرکت در زمینه ایمیل مارکتینگ نیز می تواند کمک خوبی برای کسانی که می خواهند این ابزار سودمند را بکارگیرند، باشد.

در شرکت آمازون ضمن اینکه نوآوری های خاصی در اجرای ایمیل مارکتینگ وجود دارد اما باز هم پایه اصلی کمپین ها بر پیام های تبلیغاتی و خبرنامه ها متکی است. آمازون در تلاش است که حسی خوشایند از خرید را به مشتریان خود القا کند. که در این مسیر از ایمیل مارکتینگ نیز استفاده زیادی می گیرد و همانظور که مدیر آمازون گفته است قرار دادن مشتری در اولویت، سرمایه گذاری و صبور بودن از دلایل موفقیت آمازون است.

 

نمونه ایمیل مارکتینگ

 

در آمازون ایمیل ها را بی هدف و یا بدون پیگیری رها نمی کنند. بلکه ایمیل ها کاملاَ هدفمند هستند و به کارشناسان بازاریابی این شرکت در شناخت مشتریان کمک بسیاری می کند. اگر تا به حال از آمازون خرید داشته باشید می دانید که در ایمیل های ارسالی برای مشتریان ، همه چیز بر اساس اصول و قواعد خاصی تنظیم و ارسال می گردد.

در آمازون انواع ایمیل از جمله ایمیل خوشآمد گویی ، رسید خرید کالا، رسید حمل و نقل، ایمیل تشکر و قدردانی ایمیل دعوت ، ایمل های Upsell (فروش بالا) ، ایمیل های Black Friday،ایمیل نظرسنجی از مشتریان و … برای مشتریان ارسال می گردد.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!