اهمیت پرسونا در دیجیتال مارکتینگ


persona in digital marketing top

برای این که وارد این مبحث شویم نیاز داریم که با مفهموم پرسونا آشنا شویم. پرسونا تعریفی از شخصیت کاربران ما می باشد. ما به کمک پرسونا متوجه می شویم که مخاطبانمان چه احساساتی دارند، مشکلات آن ها چیست و چگونه فکر می کنند. ما پرسونا را بر اساس ویژگی هایی مثل سن، جنسیت، موقعیت مکانی، شرایط شغلی، میزان درآمد و… به دست می آوریم.

[attention] پرسونا تعریفی از شخصیت کاربران ما می باشد[/attention]

پرسونا چه کمکی در دیجیتال مارکتینگ به ما می کند؟

معمولا هدف ما در دیجیتال مارکتینگ این است که مخاطبان را به کاربران خود تبدیل کنیم. احتمالا ساده ترین راهی که برای این کار داریم این است که توجه آن ها را جلب کنیم. اما چگونه باید توجه مخاطبان را جلب کرد؟ یکی از ساده ترین روش ها برای این کار این است که بر اساس داده هایی که از پرسونا به دست می آوریم، می توانیم مشکلی که مخاطبان دارند را حل کنیم و به همین راحتی با ارائه راه حل به آن ها توجه شان را جلب کنیم.

persona in digital marketing 111111

در واقع اگر شما بتوانید استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را بر اساس داده هایی که از پرسونای کاربران به دست آورده اید طراحی کنید و مطالبی پیرامون مشکلات یا علاقه کاربران تولید کنید می توانید مخاطبانتان را وارد قیف بازاریابی خود کنید.

تصور کنید شخصی که مسئول یک تیم ۱۲ نفره در یک شرکت است نگران این است که نتواند به خوبی تیم خود را مدیریت کند؛ او در گوگل راجع به مدیریت تیم خود جستجو می کند و احتمالا جذب مطلبی می شود که می تواند مشکل او را حل و نگرانی اش را کم کند؛ حالا اگر در میانه آن مطلب با call to action ای مواجه شود که می گوید: ابزاری که کمک می کند در مدیریت تیم خود موفق باشید، احتمالا او از آن ابزار استفاده خواهد کرد.

اگر برای طراحی پرسونا و استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود سوالی دارید و یا به کمک احتیاح دارید، ما در آژانس تبلیغاتی اروند خدماتی مثل طراحی استراتژی دیجیتال مارکتینگ در اصفهان را ارائه می دهیم و خوشحال می شویم همراه شما باشیم.

تاثیر پرسونا بر حفظ ارتباط با مخاطبان.

Buyer persona

متوجه شدیم که پرسونا چه تاثیری بر ایجاد ارتباط با مخاطبان و دیجیتال مارکتینگ دارد. اما باید بدانیم که چگونه به خوبی از آن بهره برداری کنیم. یکی از راه های بهره برداری از پرسونا این است که با لحن خود مخاطب با او صحبت کنیم. اگر بتوانیم همانطور که مخاطب سخن می گوید با او سخن بگوییم می توانیم به دو مزیت فوق العاده برای دیجیتال مارکتینگ دست پیدا کنیم. این دو مزیت بزرگ این است که شما را از سایر رقبا جدا می کند و برای کاربران شما ایجاد حس اعتماد می کند. مردم معمولا جذب گروهی می شوند که مثل هم فکر می کنند. در دیجیتال مارکتینگ هم همین اتقاف می افتد، اگر شما به خوبی درک کنید چه مشکلی کاربران تان را تا نیمه شب بیدار نگه می دارد و بتوانید این مشکل را برای آن ها حل کنید پیروز شده اید.

سوال مناسب را پاسخ می دهید.

یکی دیگر از ویژگی هایی که پرسونا به دیجیتال مارکتینگ اضافه می کند این است که شناخت کاملی از نیازهای مخاطبان به شما می دهد. بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ بر پایه پاسخ دادن به سوالات کاربران بنا می شود و سوالات کاربران را می توان از پرسونا متوجه شد. اگر فقط چیزهایی که خودمان می خواهیم را بگوییم نه چیز هایی که مخاطبان نیاز دارند بشنوند، مثل شخصی می مانیم که فقط راجع به خودش صحبت می کند. مشخص است که هیچ کس دوست ندارد با او هم صحبت شود!

فقط به چیزهایی که می خواهید بگویید توجه نکنید، به مخاطبان تان گوش کنید و ببینید آنها دوست دارند راجع به چه چیزی صحبت کنید.

در زمان مناسب صحبت می کنید.

ممکن است مطالبی که شما بر اساس استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود تولید می کنید، در حال حاضر برای کاربران تان اهمیتی نداشته باشد و به خوبی دیده نشود. اما اگر استراتژی دیجیتال مارکتیگ خود را با پرسونا تنظیم کنید می دانید که در چه زمانی به چه سوالی پاسخ دهید تا بیشترین نتیجه را بگیرید. برای مثال شما نمی توانید در خرداد ماه درباره خرید عید با مخاطبانتان صحبت کنید همان گونه که نمی توانید با کسی که مدرک دکتری دارد راجع به درس خواندن برای کنکور کارشناسی صحبت کنید. پس باید به زمانی که مطلب را منتشر می کنید هم توجه داشته باشید.

[attention]در خرداد ماه درباره خرید عید با مخاطبانتان صحبت نکنید[/attention]

اما از کجا متوجه شویم که چه زمانی مناسب است؟ مجدد به پرسونای کاربران سر بزنید، جواب سوال تان را در پرسونا پیدا می کنید. با تحقیق کافی درباره کابران می توانیم متوجه شویم که اکنون آنها به چه چیزهایی اهمیت می دهند و چه چیزهایی برای آنها اهمیت ندارد.

می دانید کاربران تان کجا حضور دارند.

یکی دیگر از تاثیرات مهمی که شناخت پرسونا دارد این است که می دانیم مخاطبان ما در چه فضاهایی حضور دارند تا بفمیم که ما باید کجا ها حضور پیدا کنیم.

یکی از خطراتی که عدم شناخت پرسونا دارد این است که ما در تمام کانال های ارتباطی حضور پیدا می کنیم و انرژی که برای حضور در این فضاها می گذاریم به قسمت های کوچک و بی تاثیری تبدیل می شوند که آن تاثیر گذاری مورد نظر ما را نخواهند داشت. این موضوع تا جایی پیش می رود که ممکن است ما در فضایی حضور داشته باشیم که حتی به برند ما صدمه بزند.

persona 22222

در نتیجه بخشی از تلاش های ما در دیجیتال مارکتینگ باید به تحقیق درباره پرسونای کاربران اختصاص داده شود و متوجه شویم که مخاطبان ما در چه شبکه های اجتماعی ای حضور دارند، به چه سایت هایی سر می زنند و حتی در کدام مکان ها رفت و آمد می کنند. برای مثال اگر شما مشغول به دیجیتال مارکتینگ در اصفهان می باشید باید بدانید که ممکن است کاربران تان علاقمند به کافی شاپ های شهر اصفهان باشند و کافی شاپ های تهران برای آن ها اهمیتی نداشته باشد. اگر مشغول طراحی سایت  می باشید باید بدانید که مشتری های شما ممکن است علاقمند به سئو در اصفهان باشند.

هر کدام از این فضاها لحن خاص خودشان را دارند و شما باید از قوانین نوشته و نانوشته هر کدام پیروی کنید اما در ذهن داشته باشید که نباید از گایدلاین های برند خارج شوید.

این ها بخش کوچکی از تاثیرات پرسونا در دیجیتال مارکتینگ بود. اگر می خواهید بیشتر با پرسونا و دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید می توانید با کارشناسان ما در آژانس تبلیغاتی اروند تماس بگیرید. از خدمات ما می توانیم به سئو، طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ در اصفهان اشاره کنیم.

طراحی سایت در اصفهان

به دنبال مرکزی معتبر برای طراحی سایت در اصفهان یا توسعه سایت هستید؟ آروند آماده‌ است تا با قدرت توسعه و پشتیبانی سایتتان را ‌برعهده بگیرید. با ما تماس بگیرید

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!