آموزش GTmetrix


آموزش gtmetrix

چرا سرعت سایت مهم است؟

سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم در تعیین کیفیت سایت است. به همین علت می بایست ما به وسیله ابزارهای سنجش سرعت سایت، آنالیز دقیقی از سرعت سایت داشته باشیم و با استفاده از ترفندهای افزایش سرعت سایت درصدد بهبود آن برآییم.  با توجه به اعلام علنی گوگل در سال 2010 مبنی بر میزان بالای اهمیت سرعت سایت ها در رتبه بندی آن ها در نتایج جستجو و در عین حال تمایل کاربران به دیدن محتواهای تصویری با کیفیت، لزوم داشتن یک آنالیز دقیق و هم چنین یک استراتژی دقیق جهت افزایش سرعت سایت را اثبات می کند. GTmetrix یکی از ابزارهای دقیق جهت آنالیز و بررسی سرعت سایت می باشد.

 

آموزش GTmetrix

 

GTmetrix چیست؟

با توجه به آن چه در رابطه با اهمیت سرعت سایت و داشتن استراتژی جهت بالا بردن هر چه بیش تر سرعت سایت گفته شد، داشتن ابزاری جهت سنجش و آنالیز سرعت سایت یکی از الزامات به حساب می آید. ابزارهای متنوعی برای این کار استفاده می گردد،که جی تی متریکس GTmetrix یکی از محبوب ترین این ابزارها می باشد.

به همین دلیل در مجموعه دیجیتال مارکتینگ آروند تصمیم به آموزش GTmetrix گرفته ایم. که در ادامه به آن می پردازیم.

در ابتدا و قبل از هر تحلیلی یک نکته مهم را باید بدانید و آن هم اینکه بعضی اوقات ساختار محتوا یا منابعی که استفاده می کنید را نمی توانید به نوعی تغییر دهید که بتوانید نمره بهتری از GTmetrix بگیرید. اما این موضوع نباید شما را نگران کند. ( گاهی هرقدر هم سایت خود را بهینه کنید باز هم این ابزار از شما راضی نخواهد بود.) با این دید به ادامه مطالعه ادامه این مطلب آموزشی بپردازید.

تحلیل  GTmetrix

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید سایت  GTmetrix دارای قسمت های مختلفی می باشد :

 

تحلیل gtmetrix

 

نمره اصلی که GTmetrix به هر سایتی می دهد همین page speed score می باشد. که به عوامل زیر بستگی دارد :

سرور و سرعت سایت در GTmetrix

بدیهی است که عملکرد سرور نقش اساسی و مهمی را در بالا یا پایین بودن سرعت سایت دارد. اما چگونه می توان سرعت سایت در سمت سرور را افزایش داد؟

بهینه سازی کد ها و سرعت سایت در GTmetrix

اگر در نوشتن کدها اصول را رعایت نکنیم سبب کاهش سرعت لود صفحات سایت می شود. بنابراین جهت افزایش سرعت سایت می بایست کدها را به صورت اصولی نوشت.

صفحات کَش Page Caching

امروزه اکثر وب سایت ها پویا هستند. این به این معنی است که زمانی که کاربر درخواستی را به سمت سرور سایت ارسال می کند، اطلاعات برای اولین بار از پایگاه داده خوانده می شود و در سیستم کاربر بارگذاری می گردد و دفعات بعدی که کاربر سایت و آن صفحه را باز می کند اطلاعات را از حافظه کش می خواند که این عمل به افزایش سرعت سایت کمک زیادی می کند.

 

 

بارگذاری سایت بدون page cashing
باگذاری سایت بدون page caching

 

بارگذاری سایت با page cashing
باگذاری سایت با page caching

 

به طور کلی سرعت سایت نیز مانند طراحی سایت به دو بخش Front-end و Back-end تقسیم بندی می گردد.

در ایده آل ترین حالت، زمان تولید صفحه برای سایت های پویا را می توان زیر 0.5 ثانیه نگه داشت.

هر آنچه تا به حال گفته شد به قسمت Back-end سایت مرتبط بود. و حال به عوامل تاثیرگذار در تعیین سرعت Front-end می پردازیم.

Front-end چیست و چه تاثیری در سرعت سایت دارد؟

Front-end به قسمت های بصری سایت که کابر آن را می بیند گفته می شود که  این موارد شامل موارد زیر است:

  1. HTML
  2. CSS
  3. جاوا اسکریپت
  4. رسانه (تصاویر ، فیلم ، و غیره)

 

بارگذاری فیلم

 

بهینه سازی این موارد می تواند تاثیر زیادی در بهینه سازی سرعت سایت داشته باشد.

این ها مواردی هستند (Back-end , Fronnt-end) که مرورگر برای ساخت و ارائه یک صفحه استفاده می کند. و سایت  GTmetrix با تجزیه و تحلیل آن ها به سایت ها امتیاز می دهد و شما بر اساس رعایت قوانین در صفحات سایت خود نمره page speed و Yslow را دریافت می کنید. نمره خوب PageSpeed ​​/ YSlow به این معنی است که صفحه شما برای ارائه سریعترین مرورگر بهینه شده است.

راه حلی جهت افزایش امتیاز در GTmetrix

همانطور که قبلاَ گفته شد سایت GTmetrix یکی از محبوب ترین سایت ها جهت بررسی سرعت سایت می باشد. این سایت علاوه بر امتیازدهی به سایت ها، پس از بررسی پارامترهای مورد نظر خود در بخش پایینی که در تصویر زیر مشخص شده است به نمایش دلایل پایین بودن سرعت سایت می پردازد و خطاهایی را به وبمستران نمایش می دهد. که وبمستران می توانند با استفاده از این امکان فوق العاده به اصلاح خطاهای نمایش داده شده بپردازند و امتیاز خود را افزایش دهند.

 

بهینه سازی سرعت سایت

 

[attention]بهینه سازی سرعت سایت نیاز به یک رویکرد همه جانبه دارد.[/attention]

همانطور که گفته شد در پارامترهای مورد نظر GTmetrix هم عوامل سمت سرور وجود دارد و هم عوامل سمت کاربر. بنابراین شناخت صحیح این خطاها و اقدام مناسب جهت رفع خطاها عملی اصلی است که باید انجام دهید. لازم به ذکر است که بهینه سازی قسمت Front-end سایت قابل کنترل تر است زیرا لیستی از خطاها و امکان رفع آن ها وجود دارد که ثابت می کند با اصلاح آن ها می بایست سرعت سایت بهینه تر گردد.

در مقاله ی رفع خطاهای GTmetrix به بررسی و راه های رفع این خطاها پرداخته ایم که می توانید با مطالعه این مقاله نهایت امتیاز ممکن را از GTmetrix دریافت کنید. تجربه نشان داده است که داشتن امتیاز بالای 80٪  در قسمت Page Speed Score امتیازی مطلوب و قابل قبول می باشد.

دیدگاه کاربران

سوالی برایتان پیش آمده ؟ از ما بپرسید!